6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Иако не се согласував, ќерка ми реши да се омажи: И претчувството дека нешто лошо ќе се случи не ме изневери

  Иако сум нејзин татко, со мојата ќерка сме многу блиски, како мајка и ќерка. Не ми се допадна Бојан првиот пат кога го видов. Се сеќавам на денот кога мојата среќна ќерка на телефон објави дека го запознала човекот на нејзиниот живот. Ентузијазмот во нејзиниот глас ме воодушеви. Кремена беше таква – наивна, доверлива, заљубена. Одамна престанав да ги бројам „мажите на нејзиниот живот“. Нејзината врска секогаш започнувала со бурни емоции и завршувала со солзи. Знаев дека и овој пат ќе биде така. Имав предрасуди, но решив да ја запознаам новата голема љубов.

  Штом му подадов рака на Бојан, не ми се допадна. Изгледаше премногу студено и земјено за девојка како Кремена. Зборуваше полека, како да го премислуваше секој збор. Три месеци подоцна дојде второто изненадување – двајцата решија да се венчаат. Долго се обидував да расудувам со Кремена, и објаснив дека не го познаваме неговото семејство и за месец-два не можеше да разбере дека ќе биде среќна со него. Сепак, таа е многу своеглава и секогаш инсистира на своето. И покрај моето несогласување, ќерка ми почна да се подготвува за свадбата.

  Не ме остави претчувството дека ќе се случи нешто лошо. Две недели пред свечениот ден, кога една ноќ Кремена преноќи кај својата пријателка, Бојан сакаше да разговараме насамо. Чувствував дека нашиот разговор нема да биде пријатен. Еден час пред средбата се тресев од нерви. За разлика од мене, мојот иден зет беше мирен. Со карактеристичното непробојно лице удобно се смести на каучот и ги прекрсти нозете. Гласно голтнав и нервозно прашав за што сака да разговара. Бојан ја отвори чантата, извади фотографија и ја лизна кон мене. Го зедов и зачудено зјапав во него – Венета! “Ова е мојата мајка. Се сеќаваш на неа, нели?“, праша со леден глас. Кимнав со главата. Едвај можев да слушнам што зборува. Сеќавањата незапирливо се вртеа. Беше толку одамна.

  Штотуку се разведов и сама ја одгледав ќерка ми. Мојата поранешна сопруга не сакаше да знае дека има дете. Ниту го бараше Флинт, ниту се интересираше за неа. Некаде во тоа време ја запознав Венета, убава жена со долга црвена коса, разгалена, емотивна и исконска. Имала 7-годишен син, кој го родила без сопруг. За среќа, таа била финансиски обезбедена. Ми се допадна, дури имав чувства кон неа, но не бев подготвена да се грижам за нејзиниот син, бев загрижен за ќерка ми. Не сакав да преземам обврски за туѓо дете. Сакав да бидам свесен за ова, па и реков на Венета дека за да бидат заедно имам два услова: прво да се откажам од момчето и второ да не се надевам на брак. Беше лудо заљубена и ги прифати моите барања.

  Со Венета бевме заедно 9 години, во кои нејзиниот син живееше со нејзините родители. Без извртување ќе кажам дека пораснав без мајчинско галење. Го видов еднаш на почетокот и не покажав повеќе интерес за него. Имав многу поважна работа – да го направам мојот бизнис профитабилен и да обезбедам добар стандард за мене, ќерка ми и Венета.

  Сакаше да се вклучи и набргу откако се собравме под еден покрив, ми ги даде сите нејзини пари да ги инвестирам во компанијата. Зема и кредит од банка, кој го вратив. Благодарение на нејзините пари и моето претприемништво, сега поседувам две продавници за железарија.

  За жал, Венета се разболела и нејзината состојба брзо се влошила со текот на времето. Не можев да ја гледам, постојано и требаше човек покрај неа, а јас морав да работам и да заработувам. Затоа му се јавив на нејзиниот татко и ја замолив да дојде да ја земе. На крајот на краиштата, ние не бевме сопрузи, само живеевме заедно. Ja вратив на нејзиното семејство без да кажам ниту збор за парите што ми ги даде.

  Една година подоцна, таа починала. Под изговор дека има син за наследство, нејзиниот татко ми ги бараше парите назад. Го потсетив дека 9 години се грижев за Венета и дека доброволно ми ги даде парите за да го направам нашиот бизнис, па никому ништо не должев. Така заврши приказната.

  И сега овој Бојан како дух искочи од минатото. Ми велеше дека мајка му е мојата жртва, дека сум ја користел, а кога и се слошила, ја фрлив. Ме обвини дека сум причината поради која не ја запознала и не пораснала осамена. На крајот, тој рече: „Ги зема парите што не ти припаѓаат. Моите пари. Но, време е да се исплатиме. Ќе се омажам за твојата ќерка и ќе ја направам несреќна – како што направи со мајка ти. Флинт ќе плати за твоите гревови. Гледаш колку е заљубена во мене… Еднаш и поставивте два услова на мајка ми. Сега ќе ти дадам само едно: или ќе ми ги пренесеш двете дуќани, или ќе ја омажам ќерка ти и ќе и го претворам животот во пекол. Вие одлучувате. “По овие зборови, Бојан си замина.

  Долго гледав во вратата зад него и размислував. Од едната страна на вагата беше Кремена, од друга – бизнисот што толку тешко го градев. Една недела подоцна, со пополнети документи, го чекав Бојан да оди кај нотар. Тој не доцни. И тогаш се случи нешто неочекувано – ги зеде документите и ги искина. Ќе се сеќавам на зборовите што ги кажа додека сум жив: „Толку си патетичен. Не верувајте ни дека некој навистина може да се заљуби во вашата ќерка. Сепак, многу ја сакам и ќе се омажам за неа. Чувајте ги вашите продавници. Како што беше планирано, тие се венчаа. Денес, сепак, ќерка ми не сака да има ништо со мене. Поради некоја причина, таа верува дека сум била подготвен да му платам на нејзиниот вереник за да се ослободи од нејзиниот живот.Кремена ме мразеше. Јас и Бојан се исплативме и за жал ја платив највисоката цена која нема никаква финансиска вредност.

  Latest Posts

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  АКТУЕЛНО

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.