6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  ЗОШТО СЕ ПРОМЕНИВМЕ: Порано ги дочекувавме гостите со свинско месо и пире од компири, а денес со кафе и бисквити!

  Каде отиде нашето препознатливо гостопримство? Добро се сеќавам, 1989 година, недела е, почеток на летото: мајка ми брзо ја чисти куќата, принудувајќи ги убаво да ги составиме книгите, додека ручекот врие во кујната.

  „Сè е подготвено за малку, само за да се„ излупи “стекот и да се направи пире“ – вели како за себе додека буквално лета низ целата куќа … Тато носи шишиња пиво и го става во фрижидер, полира украсно шише домашна ракија, бара чаши „да му бидат на прсти“…

  Ние, децата немаме јасна претстава за тоа што се случува, но знаеме дека атмосферата е весела, затоа сме еуфорични. Имам впечаток дека и јас треба да бидам корисен, затоа набрзина ги преуредувам играчките и со тоа правам уште поголем хаос од нив.

  „Те молам чешлај ја убаво косата и облечи го тој испеглан фустан што го облеков на твојот кревет“, вели мама минливо. Одам да се подготвам брзо, без дискусија, бидејќи гостите штотуку пристигнаа. Тоа е едно од најубавите спомени од детството. Мирис на добра домашна храна, еуфорија поради гостите, убаво облечени мама и тато и некоја празнична атмосфера во воздухот.

  Така беше порано! Се сеќавам, доаѓаа гости и веднаш ги поставувавме на големата трпезариска маса. Наместо „Како си?“, Мама ќе речеше: „Мора да си гладен“, како да оделе на маратон, не на кратко растојание од центарот на градот до предградијата.

  Сите ќе јадевме и ќе разговаравме заедно. Како човек јаде многу кажува за него. На тој начин се запознавме уште подобро. Подоцна, мажите одеа во дневната соба да испијат „чаша домашна“, а жените заедно ги миеја садовите во кујната и разговараа уште порелаксирано.

  Децата играа среќно во собата, споделувајќи играчки без да се расправаат. Подоцна, се подготвуваше кафе со помош на гостинот, така што ќе се засладуваа со домашни колачи додека разговараа на опуштен начин.

  Гостите подоцна заедно со домаќинот отидоа на турнеја низ станот или куќата. Се очекуваше да им се покаже сè: од спалната соба, плакарот, до колекцијата чинии и пијалоци. Од гостите се очекуваше да се восхитуваат учтиво.

  Денес таа култура веќе не постои. Гостите не сакаат да бидат примени во куќата, а кога ќе пристигнат ги пречекуваат со кафе и бисквити. Жените сега лошо готват, а уште помалку сакаат да го прават тоа за време на викендите – полесно е во ресторан!

  Домаќинот повеќе не прави „домашна ракија“, па затоа не ја сервира. Што се случи со нас? Каде помина гостопримството што го зрачивме?

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.