6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Зошто не треба да одите во тоалет ако се разбудите среде ноќ

  Повеќето од нас прават сè погрешно, а залудните обиди да заспијат само водат до несоница.

  Доцна во ноќта одеднаш ги отворате очите и се будите. Телото сè уште сака да спие, но тоа не е толку едноставно. Позната ситуација? Обидете се да ги следите овие препораки:

  Не одете во тоалет

  Се разбира, ако природната потреба е преголема, нема што да се прави, мора да се оди. Но, одењето во тоалет „затоа што уште не спијам“ е голема грешка и речиси целосна гаранција дека повторното заспивање нема да биде лесно.

  Дури и самото седење на креветот е веќе исполнето со фактот дека пулсот ќе ви се зголеми во споредба со она што беше за време на спиењето (приближно 60 отчукувања во минута).

  Кога ќе станете и ќе отидете во друга соба, ритамот станува уште почест, објаснува специјалистот за спиење д-р Мајкл Бреус.

  За да се врати несвесноста, пулсот мора повторно да се намали на 60 отчукувања во минута – и тоа не се случува веднаш. Затоа ви е многу тешко повторно да заспиете.

  Не го проверувајте времето.

  Уште еден совет од д-р Бреус, колку и да е тежок, обидете се да се опуштите и да го исклучите умот. Не гледајте во часовникот, не проверувајте го телефонот – дејствијата што модерниот човек ги прави инстинктивно, едвај ги отвора очите.

  Не броете ги часовите пред да станете

  Многу луѓе страдаат од ирационален страв да не спијат доволно часови. Затоа, будејќи се во средината на ноќта, тие почнуваат да го пресметуваат преостанатото време пред да заѕвони алармот – и како резултат на тоа, тие воопшто не можат да заспијат.

  Еве го вистинскиот модел на однесување за оние кои случајно се разбудиле прерано: затворете ги очите, свртете се на другата страна, исклучете ги мислите – и повторно заспијте до утрото.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.