6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Зошто ме роди, мајко, ако не ти требам? Трогателна приказна

  Залудно велат дека сите рани бракови се осудени на развод. Моето име е Катја, а мојот сопруг се вика Андреј. Се венчавме многу рано и нашата ќерка Елена се роди кога имав 17 години, мојот сопруг во тоа време веќе имаше 18 години.

  Да, на почетокот беше тешко веднаш да се сфати дека детството е веќе завршено, но јас и Андреј се сакаме многу, така што сè излезе непречено и природно. Родителите, секако, многу ни помогнаа во се, за што сме многу благодарни.

  Елена порасна како здрава и послушна девојка, па немавме некои посебни проблеми со неа. Нашата ќерка нè воодушеви со своите сонувања, а кога имаше седум години лесно решивме да имаме второ дете. Дотогаш веќе бевме на нозе, ги завршивме студиите, имавме стабилна работа, како што велат, сите карти беа во наши раце.

  Проблемите со второто дете

  Меѓутоа, втората бременост не помина според планот. Лоши тестови, ризик од спонтан абортус, постојано лежев да го задржам, а во 30 недела на ултразвук, на нашето идно бебе му беа дијагностицирани развојни патологии. Ќе ги прескокнам деталите, тешко ми е да се сетам на ова.

  Плачев, но немаше да се откажам од детето, надевајќи се дека ништо нема да се потврди по раѓањето, но чудото не се случи.

  Моето момче е родено со сериозни попречености кои беа многу покомплицирани од очекуваното. Ми рекоа дека нема да преживее долго.

  Така и се случи. Го посетувавме нашиот син на интензивна нега два месеци, а потоа го снема. И Андреј и јас се чувствувавме неверојатно тешко во нашите срца поради оваа загуба. Веќе не размислувавме да се обидеме да имаме уште едно дете.

  Но, дивата желба да воспитаме уште едно мало човече не доведе до идејата за посвојување. Навистина, кон оваа одлука одевме уште шест и пол години.

  Усвојување

  По добивањето на долгоочекуваната дозвола, Андреј и јас побрзавме во домот за сираци. Сигурно ни требаше момче, по можност на возраст што ќе биде сега, околу шест или седум. За ова го известивме директорот на домот.

  Размислувајќи, шефот на детските судбини отиде во плакарот со личните досиеја на децата и извади едно од нив. Меѓу службените хартии лежеше стуткан лист во кутија на која пишуваше нешто со несигурен ракопис на прваче.

  – Можеби ќе ве интересира оваа ранлива природа? Не сите деца доживуваат толку осаменост, но ова момче навистина страда…

  Почнавме да читаме писмо упатено до неговата мајка:

  „Мамо, душо, едвај те чекам. Секој ден гледам низ прозорецот и чекам да дојдеш. Не ми требаат играчки, сакам да си одам дома. Зошто ме роди, мајко, ако не ти требам?“

  Солзи ни се тркалаа по образите. Те најдовме сине.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.