6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто луѓето во Кина пијат топла вода наутро, пред спиење и во текот на денот: ви треба и вам

  Пијте топла вода
  Во Кина, бојлери може да се видат на улиците, во канцелариите, кината и на кое било друго јавно место. Одвреме-навреме им приоѓаат луѓе од различни возрасти, полнејќи мали термоси кои ги носат со себе насекаде.

  Оваа источна традиција е стара неколку илјади години, децата се учат да пијат топла вода уште од раното детство. Се верува дека помага да се воспостави циркулација на енергија, да се зачува младоста и да се даде сила. Детето носи мал термос на училиште, кој го надополнува за време на паузите во инсталираните диспензери за топла вода; Кинезите исто така го започнуваат денот со чаша топла вода.

  Се верува дека температурата на водата зависи од тоа која цел сакате да ја постигнете. На пример, ладната вода само ја гаси жедта и го надополнува недостатокот на влага во телото, течноста на собна температура му помага на дигестивниот тракт, а топлата вода влијае на сите телесни системи.

  Во Кина се верува дека е важно да се испие првата чаша вода во рок од 10-15 минути по будењето за да се стартуваат сите системи на телото. Жителите на азиските земји го прават ова: кога ќе се разбудат, истураат врела вода во чаша и одат да се мијат. За време на миење заби, пресоблекување и други хигиенски процедури, водата се лади до 45 степени, пиењето е прилично удобно и многу корисно.

  Важно е течноста да е „жива“ – на пример изворска вода, флаширана или филтрирана. Почнете да пиете топла вода постепено, една до две чаши дневно и зголемете го волуменот на течноста во текот на две недели.

  Наскоро ќе забележите дека станува полесно да се разбудите, се чувствувате поенергично во текот на денот и поретко се разболувате.

  Придобивките од пиење топла вода
  Топлата вода се загрева, ги шири крвните садови. Ако почнете да пиете 4-5 чаши топла вода дневно, тогаш по само еден месец ќе видите дека кожата станала чиста и сјајна, косата е помалку заплеткана, а очите не се толку уморни по цел ден на компјутер.

  Исто така, запомнете дека 90% од лимфата се состои од вода: ако системот нема доволно течност, тогаш токсините почнуваат да се акумулираат и да го трујат телото. Почнувајќи да пиете топла вода, ќе забележите дека сте се ослободиле од алергии, бубрежни заболувања и циститис.

  Топлата вода ги загрева синусите, го ублажува течење на носот и го подобрува сетилото за мирис, а исто така значително го подобрува имунитетот и штити од сезонски болести.

  Друго корисно својство на топлата вода е тоа што помага брзо да се ослободите од заморот и стресот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.