6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Зошто луѓето во Кина пијат топла вода наутро, пред спиење и во текот на денот: ви треба и вам

  Пијте топла вода
  Во Кина, бојлери може да се видат на улиците, во канцелариите, кината и на кое било друго јавно место. Одвреме-навреме им приоѓаат луѓе од различни возрасти, полнејќи мали термоси кои ги носат со себе насекаде.

  Оваа источна традиција е стара неколку илјади години, децата се учат да пијат топла вода уште од раното детство. Се верува дека помага да се воспостави циркулација на енергија, да се зачува младоста и да се даде сила. Детето носи мал термос на училиште, кој го надополнува за време на паузите во инсталираните диспензери за топла вода; Кинезите исто така го започнуваат денот со чаша топла вода.

  Се верува дека температурата на водата зависи од тоа која цел сакате да ја постигнете. На пример, ладната вода само ја гаси жедта и го надополнува недостатокот на влага во телото, течноста на собна температура му помага на дигестивниот тракт, а топлата вода влијае на сите телесни системи.

  Во Кина се верува дека е важно да се испие првата чаша вода во рок од 10-15 минути по будењето за да се стартуваат сите системи на телото. Жителите на азиските земји го прават ова: кога ќе се разбудат, истураат врела вода во чаша и одат да се мијат. За време на миење заби, пресоблекување и други хигиенски процедури, водата се лади до 45 степени, пиењето е прилично удобно и многу корисно.

  Важно е течноста да е „жива“ – на пример изворска вода, флаширана или филтрирана. Почнете да пиете топла вода постепено, една до две чаши дневно и зголемете го волуменот на течноста во текот на две недели.

  Наскоро ќе забележите дека станува полесно да се разбудите, се чувствувате поенергично во текот на денот и поретко се разболувате.

  Придобивките од пиење топла вода
  Топлата вода се загрева, ги шири крвните садови. Ако почнете да пиете 4-5 чаши топла вода дневно, тогаш по само еден месец ќе видите дека кожата станала чиста и сјајна, косата е помалку заплеткана, а очите не се толку уморни по цел ден на компјутер.

  Исто така, запомнете дека 90% од лимфата се состои од вода: ако системот нема доволно течност, тогаш токсините почнуваат да се акумулираат и да го трујат телото. Почнувајќи да пиете топла вода, ќе забележите дека сте се ослободиле од алергии, бубрежни заболувања и циститис.

  Топлата вода ги загрева синусите, го ублажува течење на носот и го подобрува сетилото за мирис, а исто така значително го подобрува имунитетот и штити од сезонски болести.

  Друго корисно својство на топлата вода е тоа што помага брзо да се ослободите од заморот и стресот.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.