6 C
Skopje
четврток, март 23, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Пред 12 години беше пронајден гладен и затворен на таванот – вака изгледа денес

  Во 2010 година, момче со Даунов синдром беше пронајдено гладно и без надзор на таванот од неговиот дом. Џовани Гови Иствуд тогаш имал 6...

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Зошто голем број на Американци умираат на возраст од 62 години?

  Во САД последниве неколку години интензивно се спроведуваат истражувања чија цел е да го објаснат феноменот зошто толку многу Американци умираат на возраст од или околу 62 години. Научниците веруваат дека причината е поврзана со предвременото пензионирање, пренесува „Wall Street Journal“.

  Според новото истражување на американските научници од Универзитетот Корнел, во соработка со Универзитетот во Мелбурн, значително зголемување на смртноста кај Американците се бележи на возраст од 62 години, а на ова многу поизложени се мажите. Истражувачите веруваат дека причината за ова е предвременото пензионирање.

  Економистите Марија Фицпатрик и Тимоти Мур анализирале податоци за причините за смрт добиени од Националниот центар за здравствена статистика на САД, за периодот меѓу 1979 и 2012 година. Нивниот труд бил објавен минатиот месец во списанието „Journal of Public Economics“.

  Целта на истражувањето било да се испита влијанието на пензионирањето врз физичкото и менталното здравје на луѓето.

  „Тоа е голема промена во животот“, велат научниците. Некои луѓе во раните 60-ти години го менуваат работното место, работат со скратено време или пак се пензионираат. Поради ова, кај многумина опаѓа нивото на приходи и се менуваат покритијата на здравственото осигурување.

  „Околу една третина од Американците на возраст од 62 години се одлучуваат да го остварат своето право на државна пензија. Десет отсто од мажите се пензионираат штом ќе наполнат 62 години“, вели Фицпатрик. Смртноста на мажите на возраст од 62 години во САД е порасната за два отсто, што е значајна бројка.

  „Во период од 34 години кои беа опфатени со анализата, откривме дополнителни 13.000 до 27.000 смртни случаи на луѓе кои починале на возраст од 62 години. Оние два проценти значат двајца на секои 100 мажи во општата популација која наполнила 62 години“, вели Фицпатрик.

  „Навистина веруваме дека овие смртни случаи се концентрирани во рамките на 10-те отсто од мажите кои со 62 години заминале во пензија, па наместо двајца во 100, процентот се намалува на двајца во 10. Според тоа, веројатноста за смрт кај мажите кои порано заминале во пензија би можела да изнесува дури 20 проценти. Мислам дека тоа е навистина значајно“, додава таа.

  „Пензионирањето кај некои луѓе може да дејствува позитивно. Меѓутоа, на краток рок, наоѓаме негативни последици”, открива Фицпатрик.

  Така, со пензионирањето се зголемува бројот на сообраќајни незгоди, инфекции, смртни случаи поврзани со пушењето и болести на респираторниот систем, се наведува во истражувањето.

  Latest Posts

  Пред 12 години беше пронајден гладен и затворен на таванот – вака изгледа денес

  Во 2010 година, момче со Даунов синдром беше пронајдено гладно и без надзор на таванот од неговиот дом. Џовани Гови Иствуд тогаш имал 6...

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.