6 C
Skopje
петок, декември 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Зошто во Италија масовно се шири смртта? Коронавирусот е само една од причините…

  Кога пред околу два и пол месеци од Кина почнаа да пристигнуваат информации и податоци за првите смртни случаи предизвикани од досега непознат коронавирус, иако немаше толкава паника каква што владее сега, меѓу експертите сепак во јавноста можеше да се почувствува тоа.

  Непознатиот вирус веројатно е најголемиот кошмар на сите епидемиолози ширум светот. Во екот на епидемијата во Вухан, податоците во некои денови делуваа катастрофално, повеќе од 10 отсто од луѓето умираа, а сепак иако Ху од почетотот ги фалеше кинеските напори за сузбивање на вирусот и податоците кои што им ги доставуваа, отсекогаш постоеше трошка сомнеж – што доколку истите до крај не се вистинити? Што доколку вирусот е поопасен отколку што изгледа?

  Се докажа дека и во Европа владее истиот тој вирус, а смртните случаи кои што се регистрирани досега – во Италија ја надмина бројката на смртни случаи во Кина.

  Луѓето во Италија почнаа да умираат масовно, a денес е датумот кога таму почина првиот човек, а само вчера починаа 627 луѓе. По повеќе од десет дена по прогласувањето на целосен карантин, Италијанците умираат во рекордни бројки. Работите досега би требало да бидат под контрола, зарем не? 

  Причините секако дека се комплексни. Еден дел од вината лежи во ненавремената реакција на системот и фактот дека дозволиле епидемијата да продре во најчувствителниот дел од општеството – болниците и амбулантите.

  Насекаде низ светот “владее“ коронавирусот, но во Италија има најмногу смртни случаи. Зошто? 

  Ќе ги земеме за пример Италија и Германија. Земјите во кои што првиот заболен пациент од коронавирусот бил дијагностициран на ист датум. Доколку ги погледнете графиконите од двете држави ќе може да видите како бројот на заразени растел и кај едните и кај другите, а кога ќе го погледнеме вкупниот број може да видиме дека во Италија процентот на смртни случаи е 8.5 отсто, а во Германија 0.18 отсто. Причината поради која што тоа е така е тоа што Италијанците дозволија вирусот да се прошири на двојно повеќе граѓани отколку Германците.

  Немојте да мислите дека одлуките за целосно запирање на општествените и економски активнсти кои што светските Влади ги носат биле едноставни.

  Неверојатно е тешко да се одговори дали сакаме да го ризикуваме животот на постарите граѓани, а за возврат работно активните жители да се спасат од долгогодишна рецесија, или пак да спасуваат животи, а потоа да се грижат за економијата.

  И во едната и во другата ситуација ќе има последици по човечките животи, сега од вирусот, подоцна можеби од сиромаштија и некои други болести предизвикани од стрес и сиромаштија, неплатени кредити, изгубени работни места и недвижнини.

  Едно е сигурно, и покрај коронавирусот сепак Италијанците не умираат само поради тоа туку тие умираат и поради тоа што не се дисциплинирани и одговорни и не се придржуваат до мерките за безбедност кои што Владата им ги налага.

  Извор: Tocka.com.mk

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.