6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Знаете за стариот обичај дека не се излегува од дома 40 дена после раѓањето на бебето? Таа го направила тоа и еве што научила

  Сигурно сте слушнале за стариот обичај дека мајката 40 дена после породувањето не излегува од дома.

  Некогаш тоа се подразбирало, но како што ни се променија темпото на живот и навиките, денес ретко која мајка може да си го дозволи тоа.

  Кејт Александра одлучила да остане дома 40 дена после раѓањето на бебето и еве какво е нејзиното искуство.

  „Се чини дека во Австралија и Америка важи правилото што побрзо да се вратиш на работа и на секојдневието“, објаснува Кејт и додава дека овој начин на грижа и нега е најдобар како за бебето, така и за мајката.

  Во текот на бременоста, оваа инструкторка по јога сериозно се подготвувала за доаѓањето на новото бебе во нивниот дом. Пред самото породување подготвувала кашички и храна за бебето која би можела подолго време да стои во замрзнувачот, за кога бебето ќе дојде на свет да има повеќе време за него.

  После раѓањето на нејзиниот син, наредните месец и половина ги поминувала дома, само повремено излегувајќи надвор.

  „Тоа беше многу тешка и студена зима за австралиската клима, па штом тепературата малку се подигна, посакав да излезам на прошетка. И често одев да шетам. Сепак, најголемиот дел од времето го поминував дома со своите најмили без никакво брзање да се вратам на моето секојдневие“, вели Кејт.

  Тие денови ги забележила со фотоапарат и ги објавила на Инстаграм и на својот блог.

  „Драги мајки, навистина немате потреба да брзате да се вратите во ’нормалниот живот’. Светот може да чека, вашето бебе не може. Бидете тука, сега. Ве преколнувам да забавите. Не постои ништо на светот толку убаво како периодот после породување. Вашата работа е едноставна, научете да доите и вљубете се во вашето бебе“, напишала Кејт на својот блог.

  Иако признава дека имала помош од пријателите и семејството во одржувањето на домаќинството и околу чувањето на постариот син, Кејт вели дека нејзиниот дом бил во целосен хаос, играчки биле расфрлани насекаде, но уживала во секој момент. Како што вели, многу време поминала медитирајќи и работејќи вежби со дишење.

  На својата одлука 40 дена после породувањето да ги помине дома со бебето, денес гледа како на прекрасно искуство кое ѝ помогнало да се опорави од породувањето.

  „Ми се допаѓа тоа што ова искуство ме научи да бидам трпелива. Излегов пред светот одморена, полна со позитивна енергија и подготвена да го освојам светот“, вели Кејт.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.