6 C
Skopje
сабота, април 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Змии по населени места?- еве каде сѐ ги има

  Средбите со змиите во градските населби кои се блиску до реките, се вообичаена работа во овој период од годината, велат стручњаците.

  Веројатноста да ги сретнете во градовите, секако дека постои и тоа особено во областите кои се обраснати со вегетација. Ова е период кога змиите излегуваат од брумација, т.е. период на зимско мирување на змите, период на парење на некои видови на змии.

  Можноста постои, но не е така голема, затоа што змиите сепак ги избегнуваат населените места, каде има луѓе: Причина за паника нема, доколку се случи да наидеме на змија, треба само мирно да ја заобиколиме, да си продолжиме со својата работи, по својот пат и да не ги фаќаме.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.