6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Здравстевниот дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра поради погрешно лекување на дете

  Здравстевн дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра отштета поради погрешно лекување на дете.

  Ваква пресуда донесе Основниот суд во Штип, по тужба од страна на родителите на детето кое во оваа здравстена установа било лекувано со антибиотици од широк спекрат поради проблеми со дишните патишта, а во меѓувреме примило и МРП вакцина.

  Третманот на детето започнал кога тоа било на 12 месечна возраст и во периодот од август 2010 до март 2011-та истото било подложено на антибиотска терапија. На 04 март 2011 , додека тоа било попд терапија со Панцеф, било вакцинирано и со МРП вакцина.

  По ова, детето кое дотогаш се развивало нормално, почнало да заостанува во психичкиот развој и да покажува знаци на аутизам.

  Сево ова било презентирано во долгата судска постапка што се водела во Штипскиот суд по што ре донесена следнава пресуда:

  „Се задолжува тужениот Здравстен дом од Пробиштип, на тужителката В.П. на име надомест на нематеријална штета, како справедлив паричен надомест да исплати вкупен износ од 13 милиони денари од кои:

  по основ на намалена животна активност износ од 10 милиони денари и по основ на физички бол износ од 3 милиони денари со ЗКК сметано од 16.11.2018 година до конечната исплата…“

  Од Здравстевниот дом Пробиштип, информирата дека пресудата не е правосила и таа веќе е обжалена до повисоки судски инстанци:

  „Не можеме да коментираме ништо во врска со пресудата. Во тек е жалбена постапка и конзилиум од судско-медицински вештаци треба повторно да го разгледаат случајот. Доколку пресудата стане правиосилна, суми со оваа висина ќе се одразат сериозно врз работата на Здравствениот дом и секако ќе бараме помош од Министерството. Во секој случај сега сме фокусирани на жалбата“, е реакцијата од Здравствен дом Пробиштип.

  Инаку, МРП вакцината (против морбили, паротитис и рубеола) најчесто споменувана вакцина од антивакциналното лоби кое зема засилен замав и во нашата земја.

  Што се однесува до поврзаноста на оваа вакцина со аутизмот, студијата што во 1998 покажала некаква поврзаност со аутизмот е побиена, а трудот во кој била изнсена оваа студија бил повлечен од списанието во кое бил објавен. Оттогаш се направени бројни студии во кои биле споредувани стотици илјади деца кои ја примиле МРП вакцината со деца кои никогаш не ја примиле вакцината, при тоа е утврдено дека ризикот за појава на аутизам е еднаков во двете групи.

  Ивор: ТВ Стар

  Latest Posts

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.