6 C
Skopje
сабота, јуни 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  Здравстевниот дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра поради погрешно лекување на дете

  Здравстевн дом од Пробиштип треба да плати 200.000 евра отштета поради погрешно лекување на дете.

  Ваква пресуда донесе Основниот суд во Штип, по тужба од страна на родителите на детето кое во оваа здравстена установа било лекувано со антибиотици од широк спекрат поради проблеми со дишните патишта, а во меѓувреме примило и МРП вакцина.

  Третманот на детето започнал кога тоа било на 12 месечна возраст и во периодот од август 2010 до март 2011-та истото било подложено на антибиотска терапија. На 04 март 2011 , додека тоа било попд терапија со Панцеф, било вакцинирано и со МРП вакцина.

  По ова, детето кое дотогаш се развивало нормално, почнало да заостанува во психичкиот развој и да покажува знаци на аутизам.

  Сево ова било презентирано во долгата судска постапка што се водела во Штипскиот суд по што ре донесена следнава пресуда:

  „Се задолжува тужениот Здравстен дом од Пробиштип, на тужителката В.П. на име надомест на нематеријална штета, како справедлив паричен надомест да исплати вкупен износ од 13 милиони денари од кои:

  по основ на намалена животна активност износ од 10 милиони денари и по основ на физички бол износ од 3 милиони денари со ЗКК сметано од 16.11.2018 година до конечната исплата…“

  Од Здравстевниот дом Пробиштип, информирата дека пресудата не е правосила и таа веќе е обжалена до повисоки судски инстанци:

  „Не можеме да коментираме ништо во врска со пресудата. Во тек е жалбена постапка и конзилиум од судско-медицински вештаци треба повторно да го разгледаат случајот. Доколку пресудата стане правиосилна, суми со оваа висина ќе се одразат сериозно врз работата на Здравствениот дом и секако ќе бараме помош од Министерството. Во секој случај сега сме фокусирани на жалбата“, е реакцијата од Здравствен дом Пробиштип.

  Инаку, МРП вакцината (против морбили, паротитис и рубеола) најчесто споменувана вакцина од антивакциналното лоби кое зема засилен замав и во нашата земја.

  Што се однесува до поврзаноста на оваа вакцина со аутизмот, студијата што во 1998 покажала некаква поврзаност со аутизмот е побиена, а трудот во кој била изнсена оваа студија бил повлечен од списанието во кое бил објавен. Оттогаш се направени бројни студии во кои биле споредувани стотици илјади деца кои ја примиле МРП вакцината со деца кои никогаш не ја примиле вакцината, при тоа е утврдено дека ризикот за појава на аутизам е еднаков во двете групи.

  Ивор: ТВ Стар

  Latest Posts

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  АКТУЕЛНО

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Сите ми велат дека имам РОГОВИ од сопругата па решив да ја проверам дали е вистина…

  Изневерата за некои луѓе можеби звучи примамливо и возбудливо, но на крајот таа секогаш ги урива темелите на врската и нанесува голема болка. Многу се...

  Исповед на една мајка со дете болно од Аутизам: Зошто Марио не зборува, зошто лелека така …?

  Скопјанката Весна е мајка на две деца, таа раксажува за своето второ дете на кое му е дијагностициран аутизам.Само до пред три години не...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.