6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  За Роналдо Франција е фаворит, Лорис се надева на среќен крај

  По 50 одиграни натпревари од Европското првенство во фудбал, време е за финалето, кое ќе се одигра во недела во 21 часот на стадионот „Стад д Франс“ во Париз, а во кое за титулата ќе се борат Франција и Португалија.

  ronaldo_loris

  Французите во недела ќе го играат своето трето финале на европските првенства, додека за Португалците ова ќе биде второ финале. Франција досега има стопроцентен учинок – две финалиња, две титули (1984, 2000), додека пак Португалија во своето единствено финале досега доживеа пораз, и тоа на домашен терен во 2004-та година од Грција.

  Франција, пак, до двете европски титули стигна откако во полуфиналињата ја совлада Португалија, а овојпат до третата титула ќе мора да помине повторно преку Португалците, но сега во финалето. Доколку Франција ја освои титулата ќе им се придружи на Шпанија и Германија, рекордери со по три освоени европски титули, а Португалија, пак, со својот првиот европски триумф би станала десетиот европски првак.

  Французите ги предводи Антоан Гризман, водечкиот стрелец на првенството со шест голови, додека на другата страна е вториот најдобар фудбалер на светот, Кристијано Роналдо кој на ова првенство досега веќе сруши два рекорда, а пред него стои уште еден. Роналдо стана фудбалерот со највеќе настапи на европските првенства (20), и прв фудбалер кој е стрелец на четири европски првенства. Доколку постигне погодок и во финалето, тогаш тој ќе стане и најдобар стрелец на европските првенства на сите времиња. Во моментот врвот го дели со Французинот Мишел Платини, односно и двајцата имаат по девет гола.

  „Многу ми значи финалето со Франција. Тоа е нешто што долго го сонував. Сакам да освојам нешто со репрезентацијата бидејќи постигнав се на клупско и индивидуално ниво. Целата земја стои позади нас и верува дека можеме да стигнеме до трофејот“, порача Роналдо. Ѕвездата на португалскиот тим и на кралскиот клуб „Реал Мадрид“ смета дека Франција е фаворит во пресрет на финалето. „Меѓутоа и ние бевме фаворити во 2004-та година против Грција, па знаете како заврши. Верувам во нашата победа“, рекол Роналдо.

  Капитенот на Франција и голман на тимот, Хуго Лорис, пак, со оптимистички најави во пресрет на финалето. „Досега ова беше убава приказна, а се надевам дека ќе биде уште поубава ако има среќен крај. Не е се совршено, можеме да играме уште подобро и се надевам дека тоа ќе биде токму во финалето“, изјавил Лорис.

  Францускиот селектор Дидие Дешамп како играч го освои Светското (1998) и Европското првенство (2000), а сега до европската круна може да дојде и како тренер. „Дешамп е архитектот на овој тим. Тој ја врати вербата во играчите и покрај сите проблеми кои ги имавме. Ни донесе смиреност и квалитетна работа. Тој никогаш не се откажува и го врати францускиот фудбал на вистинскиот пат“, додал голманот на „Триколорите“.

  „Пред мене е најважниот натпревар во тренерската кариера. Притисокот е страшен но сите ние живееме за овој момент. Единствено мо е жал што не можам да играм, на теренот е сепак полесно“, рекол Дешамп.

  Францускиот стратег нема проблеми со селекцијата на тимот за финалето, додека пак важна вест за Португалија е враќањето на дефанзивецот Пепе, кој го одработи последниот тренинг и ќе се врати во составот.

  „За францускиот медиуми победникот е веќе познат, ние изгубивме. Но би можеле да се изненадат. Нема поголемо задоволство од тоа да се бориш за својата земја на едно вакво големо натпреварување“, рекол португалскиот селектор Фернандо Сантош.

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.