6 C
Skopje
среда, декември 6, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  За нов референдум за брегзит би била потребна година

  За организирање нов референдум за членство на Велика Британија во Европската Унија би била потребна една година, според насоките што им беа претставени вчера на пратениците, напиша на Твитер новинар на британски „Телеграф“.

  Претходно, портпаролката на британската премиерка, Тереза Меј, изјави дека документот им бил претставен на пратениците со цел наоѓање излез од ќор-сокакот кога станува збор за брегзитот.

  „За да се информираат во насока на разговорите, во краткиот документ изнесени беа факти за бројот на месеци кои би биле потребни само за подготовка. Нашиот став, секако, е дека втор референдум нема да има“, рече портпаролката на Меј.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.