6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  За неколку дена над 30 пријавени на конкурсот за антикорупционери

  Над 30 лица до петокот се пријавиле до Собранието на конкурсот за членови на новиот состав на Државната комисија за спречување на корупцијата, дознава „Макфакс“. Меѓу нив има голем број адвокати, како и правни експерти, а засега е непознато дали меѓу пријавените има новинари и членови на невладини организации за борба против корупцијата.

  Конкурсот трае до крајот на денов, што значи дека бројката на пријавени кандидати се очекува да биде уште повисока, со оглед на тоа што често се чека последниот ден за да се поднесуваат кандидатури.

  Новиот Закон за спречување на корупцијата има построги критериуми за избор на седуммината членови на ДКСК, односно тие не смеат да бидат членови на политички партии, ниту пак донатори на партија, треба да имаат најмалку шестгодишно искуство во откривање на случаи на криминал и корупција, а на конкурсот не смеат да се пријавуваат лица кои претходно биле членови на Антикорупциската комисија.

  Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието во рок од три дена по завршувањето на огласот треба да формира седмучлена комисија за селекција на кандидатите. Еден претставник од комисијата ќе биде од канцеларијата на Народниот правобранител, претставник на здружението назначен за член на Советот за соработка меѓу Владата и граѓанскиот сектор од областа на владеење на право, претставник на здружението назначен за член на Советот за соработка меѓу Владата и граѓанскиот сектор од областа на медиуми и информатичко општество, двајца пратеници од власта и двајца од опозицијата.

  Откако ќе се направи селекција на кандидатите кои ги исполнуваат условите, во рок од 5 дена ќе се врши интервјуирање на кандидатите кое ќе се емитува на собранискиот канал.

  Новиот закон им дава и поголеми овластувања на новите антикорупционери. Во него се предвидува тие да имаат директен пристап до банкарските сметки на функционерите, до сметките на политичките партии како и увид во над 60 дата бази. Предметите кои ќе бидат отворени новиот закон предвидува рокови за нивно завршување, за да не дојде до одолговлекување на постапките.

  Државната комисија за спречување на комисијата не функционира скоро цела година, откако 5 членови дадоа оставки по отворањето на скандалот за исплата на фиктивни патни налози и незаконско трошење на буџетските пари.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.