6 C
Skopje
петок, декември 9, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  За невеста од Албанија плаќаат 3000 евра – Има три чекори кои мора да се поминат

  Невестите од Албанија стануваат популарни во селата низ нашата земја каде што ергените мака мачеа да ги убедат Македонките да се омажат за нив.

  Па така, додека Македонките бегаат во градовите за да живеат посовремен живот барајќи прилика да се омажат за некој, бизнисот со албанските невести цвета.
  На популарната друштвена мрежа Фејсбук, се отвораат многу профили за брачно посредување.

  Ако имате озбилни намери да се жените и да стапите во брак, а времето поминува многу бргу, ние гарантираме дека веднаш ќе го решиме проблемот и ќе ви пронајдеме сопруга најкасно во рок од една недела, посредуваме со гаранција 100 отсто успешност, девојките се над 18 години и со целосно одобрување на нивните родители”, стои во описот на еден ваков профил.

  Околу 1000 евра чини купување на девојка од Албанија. Некогаш трошоците можат да бидат и помали, но не и повисоки.

  За едно одење до Албанија ќе чини 200 евра, а таму ќе може да си избере невеста од неколкуте девојки кои ќе му бидат понудени. Најчесто, за бендисување невеста се одело за викенд. Откако работата ќе биде успешно завршена, се плаќала провизијата од околу 3000 евра.

  Социолозите носењето жени од Албанија го оценуваат како нужност поради целокупната ситуација. Како што велат, има повеќе причини што има толку многу ергени по селата, а едната е што во селата нема добра инфраструктура.

  – Другиот проблем е културолошки. Добар дел од жените не сакаат да се занимаваат со земјоделство, да бидат селски невести и се создава јаз меѓу она што го нуди модерното време и еманципацијата на жената и ситуацијата на село – тешкиот живот, каде што целиот товар од домаќинството паѓа на жените.

  Заради тоа најдобриот начин е да се избега од селото. Кај жените сега постои поголема свесност за модерното од порано, посочуваат тие.

  Посреднишството денес се пресели во агенција со бројни соработници, кои го покриваат целиот регион. Работата се плаќа, браковите што потоа се склучуваат ретко се разведуваат, а бизнисот е веќе развиен, бидејќи постои интерес, изјави еден од сопствениците на агенцијата што посредува во средби со мажи, пред се од Србија, со жени од Албанија, исклучиво .

  Мишко Јовановиќ од агенцијата регистрирана во Тирана, но со соработници на терен низ целиот регион, работата започна пред осум години.

  – Тоа беше веќе разработена работа. Видовме како работи пред нас. Нема правила, повеќето се Срби, но има и Хрвати, луѓе од Босна и Херцеговина, од Македонија – вели тој во телефонскиот разговор од Црна Гора.

  Тој посочува дека тие посредуваат во запознавање, но не и во брак. Сепак, зборува за младоженци и младоженци.
  Исто така, ни објаснува како овој „процес“ се одвива во фази. Прво, момците покажуваат интерес. Тие испраќаат кратки биографии и нивни фотографии.

  – Во врска со тие интереси, ние ангажираме соработници на територијата низ цела Албанија. Кој прво најде соодветна личност, која изразува желба да запознае потенцијален младоженец, ние ги поврзуваме. Физички, луѓето доаѓаат да се сретнат, нема размена на телефони, социјални профили “- вели Мишко.

  Тој додава дека младите ќе ги посетат:
  – Постојат неколку прелиминарни договори направени ако двајцата се сакаат.
  Следниот чекор е повторна посета кога невестата оди со своето семејство или брат да ги види условите во кои би живеела.

  – Третиот чекор е младоженецот повторно да дојде во Албанија, каде што е верен. Понекогаш веридбата е во исто време со венчавката – вели Јовановиќ, изјавувајќи дека обично траат неколку недели, понекогаш месеци, додека младоженецот не ја земе невестата.

  Потоа следи свадбата во соседството на младоженецот.

  Тој наведува дека статистички гледано, повеќето албански жени во нашата земја се во брак во околината на убовија, Бајина Баста, Ниш, Алексинац
  – Има и многу Албанки во Краљево кои се венчаа – додава Јовановиќ.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.