6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Заштити си го телото од алергии и инфекции: Листа на работи кои никако не смеете да ги позајмувате

  Секој од нас знае неколку лични предмети кои никако не се препорачува да се делат со некој, како на пример четката за заби, но тоа не е единствената работа која не треба да се позајмува од други лица.

  Овие работи никако не смеете да ги делите со другите:

  Крпа

  Доколку ја делите со другите ризикувате разни инфекции. Особено се опасни мокрите крпи во кои поради влагата и топлината побрзо се развиваат бактериите и кои можат многу лесно да предизвикаат инфекции.

  Сунѓер за капење

  Сунѓерот никогаш нема да се осуши сосема помеѓу две употреби. Тој, како и крпите, кога е мокар е погоден за развој на бактерии. Затоа најдобро е да се обидете секој член од домаќинството да има свој сунѓер. Инвестицијата не е голема, а на тој начин сигурно ќе заштедите на вашето здравје.

  Брич

  Ни под разно, а и нема потреба детално да ви објаснуваме зошто, нели?

  Прибор за нокти

  Иако на прв поглед ви се чини дека луѓето имаат чисти и здрави нокти, ноктариците, турпиите и останатиот прибор претставува ризик. Затоа најдобро е секој во домаќинството да има свој прибор за нокти, а доколку тоа е невозможно, пред секоја употреба дезинфекцирајте го приборот со медицински алкохол.

  Пинцета за веѓи

  Не заборавајте дека секое ракување со пинцета за веѓи предизвикува мало крвавење, па не треба со никој да ги делите како не би добиле инфекција. Покрај ова, пинцетата треба пред секоја употреба добро да ја исчистите со алкохол.

  Антиперспирант

  Овие производи многу лесно ги пренесуваат бактериите, а особено се опасни ако некој кој е депилиран се мачка со нив, и потоа го користите истиот ролон.

  Кармин и балзам за усни

  Кармините и балзамите за усни чувајте ги само за себе. Ако ги делите овие производи со другите, можат да ви пренесат инфекција како на пример херпес. Затоа ако веќе сте решиле да се шминкате, правете го тоа безбедно!

  Обетки

  Не треба да позајмувате, ниту да ги давате вашите обетки.

  Слушалки

  Според некои последни испитувања и употребата на слушалките кои се ставаат во ушите можат да бидат причина за пренесување на бактерии. Па затоа ако ги делите со некого тие можат да ви предизвикаат и воспаление на ушите.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.