6 C
Skopje
понеделник, јуни 24, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Започна сеозната на крлежи – Како да се заштитите, може да биде кобно

  Високите пролетни температури, зголемениот ден и цветните мириси привлекоа голем број граѓани да излезат во природа.

  -„Крлежите се преносници на опасни болести, а тие болести во краен случај може да имаат опасни последици.“- изјави епидемиологот и дерматолог Весна Ламер.

  Во првата фаза менингоенцефалитисот се појавува како грип, а може да премине и во друга фаза, која вклучува температура и главоболка. Постои можност да го зафати и нервниот систем, односно да предизвика воспаление на мозокот, кое е пропратено со главоболка, мачнина, па дури и вкочанетост.

  Лајмската борелиоза е инфекција предизвикана од каснување на крлеж. Се јавува црвенило на кожата, кое потоа се шири и достигнува до 5 сантиметри.

  За да се заштитите кога одите во природа, пожелно е да носите долги панталони и чизми, но и да користите спреј против инсекти и крлежи. По престој во природа, треба добро да се изсчисти и прегледа кожата. Ако се воочи крлеж, извадете го во рок од 24 часа, бидејќи може да биде опасно и да прошири зараза.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.