6 C
Skopje
четврток, март 23, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  Заврши учеството на премиерот Заев на форумот во Давос

  Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, кој заедно со владината делегација во состав на заменик-претседателот на Владата на РМ, Кочо Анѓушев, и министерот за економија, Крешник Бектеши, учествуваше на годинешниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, денеска ги завршија активностите со повеќе средби и активности од интерес на економската иднина на земјата, соопшти владината прес-служба.

  Заев и владината делегација остварија повеќе средби со регионалните лидери од Западен Балкан присутни на форумот.

  Прашањата за развој на соработката и за динамизирање на интегративните процеси во регионот доминираа на средбите со премиерот на Република Словенија, Марјан Шарец, со претседателот на Косово, Хашим Тачи, како и со претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ.

  „Соговорниците од регионот му честитаа на премиерот Заев на успешниот развој на спроведувањето на договорот од Преспа и беа неподелени дека овој процес е силен поттик за идниот развој на односите во регионот“, велат од Владата за текот на средбите.

  Премиерот Заев како дел од работните средби на Светскиот економски форум во Давос, имаше средба и со министерот за здравство на Сојузна Република Германија, Јенс Спан, и низ разговорот со него истакнаа дека исклучителната соработка и меѓусебна поддршка меѓу двете земји има сериозни потенцијали да се преточи и во соработка во областа на здравството, во размена на искуства и во можностите за усовршување на медицинскиот персонал. Претседателот на Владата и заменик-претседателот задолжен за економиј,а Анѓушев, во Давос остварија средба и со извршната директорка на Светска банка, Кристалина Георгиева, со која се разговараше за можностите за олеснет проток на производите и услугите во регионот на Западен Балкан.

  За време на Светскиот економски форум, министерот за економија, Крешник Бектеши, зеде учество во работата на иницијативата за заедничка декларација за е-трговија во организација на Светската трговска организација, која за Република Македонија е од исклучително значење заради поттикот што оваа иницијатива може да значи за претприемништвото, за продуктивноста и економскиот раст на нашата земја.

  Заев во Давос оствари работни средби со претставници на високиот менаџмент на повеќе светски компании, како што се Sun Group India, на која се разгледуваа можностите за соработка во областа на обновливите извори на енергија, и со претставници на компаниите CISCO, Philips, Google Jigsaw, за можностите за соработка во сферата на високите технологии и информатичката индустрија.

  Во текот на дводневниот, работен престој на нашата делегација на Светскиот економски форум, премиерот Заев учествуваше и на форумите и дебатите како што беа „Креирање силно партнерство за економски раст и мир на Западен Балкан“ и на форумот „Иднината на трансатлантската алијанса“.

  Премиерот Заев во Давос оствари работни средби и со еврокомесарот за европска соседска политика и проширување, Јоханес Хан, со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, како и со финансиерот и филантроп Џорџ Сорос.

  Latest Posts

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.