6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Заврши првата фаза на ЕП за кошаркарки

  На Европското првенство за кошаркарки кое се одржува во Чешка, заврши првата фаза, по која се познати, екипите кои ќе играат во осминафиналето и четири селекции кои изборија директен пласман во четвртфиналето.

  Победниците во групите Франција, Турција, Белгија и Шпанија ќе го прескокнат осминафиналето и ќе продолжат со натпреварите од четвртфиналната фаза, додека пак четирите репрезентации кои беа на последното место во групите (Чешка, Белорусија, Словенија, Црна Гора) го завршија настапот на шампионатот.

  Резултати, 3.коло:
  А група: Унгарија – Украина 72:84 и Чешка – Шпанија 67:63
  Табела: Шпанија 5 бодови, Украина 5, Унгарија 4, Чешка 4

  Б група: Белорусија – Турција 74:88 и Словачка – Италија 61:68
  Табела: Турција 6, Италија 5, Словачка 4, Белорусија 3

  Ц група: Србија – Словенија 88:69 и Франција – Грција 70:63
  Табела: Франција 6, Грција 4, Србија 4, Словенија 4

  Д група: Летонија – Белгија 58:62 и Црна Гора – Русија 54:78
  Табела: Белгија 6, Русија 5, Летонија 4, Црна Гора 3

  Осминафинални двојки, вторник (20.јуни):
  Србија – Летонија
  Италија – Унгарија
  Русија – Грција
  Украина – Словачка

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.