6 C
Skopje
понеделник, декември 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Заврши експериментот на Кина за одгледување растенија на месечината

  Првото растение што успеа да никне на месечината најверојатно веќе е мртво, во четвртокот рекоа кинеските научници.

  Само неколку дена откако Кина објави дека семето памук што го засадиле никна и со тоа станува првото растение одгледано на месечината, научниците го завршија експериментот кога го прекинаа дотокот на струја.

  Семињата беа засадени во специјален сад посавен на сондата Chang’e 4, активиран при слетувањето на месечината. Автохтоната биосфера е дизајнирана за одгледување семиња и јајца од муви во обид да се создаде мал екосистем и да се процени како истиот ќе реагира на животната средина со ниска гравитација и висока радијација.

  Кинеските научници се надеваа дека експериментот ќе им помогне на оние кои во иднина ќе направат обид да одгледуваат храна на пустата површина на месечината.

  Професорот кој го осмисли експериментот изјави за медиумите дека истиот завршил по девет дена бидејќи температурата во биосферата пораснала неконтролирано, па тимот морал да го прекине дотокот на електрична енергија до неа.

  „Иако имавме контролори на температурата, таа достигна 30 Целзиусови степени околу 10:30 наутро. Како што сите знаеме, многу растенија не можат да никнат на таа температура“, рече тој.

  Засега не е познато зошто и покрај напорите на научниците, температурата продолжила да расте.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.