6 C
Skopje
сабота, март 25, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Млада жена со диагностицирана мозочна смрт се разбуди по 7 месеци во кома

  31-годишна Американка со диагностицирана мозочна смрт излезе од кома по седум месеци. Кертис Брабсон долго време страдаше од епилептични напади. По последниот, девојката почнува да...

  Една млада мајка се соочила со најтешкиот избор во животот и избрала да го остави своето дете да умре – дали постапив правилно, се...

  Британска мајка ја донесе најтешката одлука во својот живот и направи нешто што е незамисливо за речиси секоја мајка - помогнала да умре своето...

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Заборавила да го извади тампонот девет дена, а потоа животот и се претворил во пекол

  Студентска по криминологија на Универзитетот во Кантербери, Емили Пенкхрст (20) ги игнорирала симптомите на оваа опасна болест, бидејќи била зафатена во завршниот испит на факултет.

  Емили се разбудила едно утро со ужасни болки во стомакот, и дури тогаш сфатила дека заборавила да го извади хигиенскиот тампонот девет дена. Кога го извадила бил целосно црн. Неколку часа подоцна, таа осетила слабост, а по нејзината кожа се појавило шаренило. Нејзината мајка веднаш повикала Брза помош.

  Лекарите брзо воспоставиле дијагноза и и рекле дека боледува од труење на крвта како резултат на синдром на токсичен шок. Тие успеала да го спасат нејзиниот живот, но девојката ја загубила мобилноста и се уште не може да се движи нормално.

  Опишувајќи како сето тоа се случило, Емили за Дејли Меил изјавила…

  – Беше тоа период полн со стресови, поради испитите морав да учам и заборавив да го извадам тампонот. Да биде уште полошо врз него стави уште еден. Откако почувствував болки во стомакот, добив и температура, дури тогаш сфатив што направив. Го извадив тампонот и веднаш го фрлив, беше одвратен, – вели Емили.

  Но, било премногу доцна. На пат кон болница лекарите веднаш констатирале дека има симптоми на труење. Емили за три дена морала да испие 12 различни видови на антибиотици, а се хранела преку инфузија.

  – Мојот мочен меур беше полн. Во него имав 2 литри урина, но не можев да одам во тоалет па ми инсталираа катетер. Никогаш не сум почувствувала таква болка во животот, лекарите мораа да ми дадат и морфиум. Ми рекоа дека ако сум задоцнела уште еден ден, сигурно ќе сум била мртва, – завршила Емили.

  Latest Posts

  Млада жена со диагностицирана мозочна смрт се разбуди по 7 месеци во кома

  31-годишна Американка со диагностицирана мозочна смрт излезе од кома по седум месеци. Кертис Брабсон долго време страдаше од епилептични напади. По последниот, девојката почнува да...

  Една млада мајка се соочила со најтешкиот избор во животот и избрала да го остави своето дете да умре – дали постапив правилно, се...

  Британска мајка ја донесе најтешката одлука во својот живот и направи нешто што е незамисливо за речиси секоја мајка - помогнала да умре своето...

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.