6 C
Skopje
понеделник, јуни 24, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Заборавила да го извади тампонот девет дена, а потоа животот и се претворил во пекол

  Студентска по криминологија на Универзитетот во Кантербери, Емили Пенкхрст (20) ги игнорирала симптомите на оваа опасна болест, бидејќи била зафатена во завршниот испит на факултет.

  Емили се разбудила едно утро со ужасни болки во стомакот, и дури тогаш сфатила дека заборавила да го извади хигиенскиот тампонот девет дена. Кога го извадила бил целосно црн. Неколку часа подоцна, таа осетила слабост, а по нејзината кожа се појавило шаренило. Нејзината мајка веднаш повикала Брза помош.

  Лекарите брзо воспоставиле дијагноза и и рекле дека боледува од труење на крвта како резултат на синдром на токсичен шок. Тие успеала да го спасат нејзиниот живот, но девојката ја загубила мобилноста и се уште не може да се движи нормално.

  Опишувајќи како сето тоа се случило, Емили за Дејли Меил изјавила…

  – Беше тоа период полн со стресови, поради испитите морав да учам и заборавив да го извадам тампонот. Да биде уште полошо врз него стави уште еден. Откако почувствував болки во стомакот, добив и температура, дури тогаш сфатив што направив. Го извадив тампонот и веднаш го фрлив, беше одвратен, – вели Емили.

  Но, било премногу доцна. На пат кон болница лекарите веднаш констатирале дека има симптоми на труење. Емили за три дена морала да испие 12 различни видови на антибиотици, а се хранела преку инфузија.

  – Мојот мочен меур беше полн. Во него имав 2 литри урина, но не можев да одам во тоалет па ми инсталираа катетер. Никогаш не сум почувствувала таква болка во животот, лекарите мораа да ми дадат и морфиум. Ми рекоа дека ако сум задоцнела уште еден ден, сигурно ќе сум била мртва, – завршила Емили.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.