6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  ЗАБОРАВЕТЕ НА БОТОКС, ОВА Е ПРИРОДНА ЗАМЕНА: Ќе избришете 10 години од лицето

  Доволнo е секој ден да конcyмирате по една лажица рибино масло на ден за да го зајакнете имунитетот, а би можело да помогне и во намалување на вишокот килогpaми.

  Ако почнете да земате рибино масло секој ден, ова се 10 позитивни промени кои ќе му се случат на вашиот организам. Еве кои се предностите ако секој ден започнуваќи од есента, па сè до пролетта, конcyмирате по една лажица рибино масло:

  ГО ОДРЖУВА ЗДРАВЈЕТО НА СРЦЕТО

  Омега 3 масните киселини од рибиното масло се вистинскi заштитници на срцето. Тие се одлична превенција од аритмија и висок холестерол, со што се намалува ризикот од срцев и мозочен y дap.

  ЈА ПОТТИКНУВА МЕМОРИЈАТА И ГО ПОДОБРУВА ПОМНЕЊЕТО

  Рибиното масло е клучно за оптимална работа на сите мозочни функции, бидејќи омега 3 масните киселини активно учествуваат во изградбата на мембраните и структурата на клетките.

  Нервните клетки се исто така неопходни за правилно функционирање. Истражувањата покажале дека рибиното масло може да ја подобри меморијата доколку се кон-сумира редовно од почеток на есента па се до зимата, но овој ефект сепак се намалува со возраста.

  ЈА РЕГУЛИРА ТЕЛЕСНАТА ТЕЖИНА

  Се разбира, невозможно е да изгубите вишок килограми без вежбање и прилагодување на исхраната, но додавањето рибино масло во оброците може значително да го забрза процесот. Кон-сумирањето рибино масло го намалува апетитот, го прави вашиот тренинг поефективен и ја намалува количината на складирана маснотија на минимум.

  ГО ПОДОБРУВА PACПОЛОЖЕНИЕТО

  Серотонинот (хормон на среќата) е клучна алатка за расположение и позитивни мисли. Кон-сумирањето рибино масло на дневна база му помага на серотонинот подобро да ги извршува своите функции, со намалување на воспалителните процеси во мозокот.

  Рибиното масло исто така ќе ви помогне да го подобрите расположението и однесувањето во општеството, да го забрзате процесот на донесување одлуки и да бидете посреќни.

  ГО НАМАЛУВА ЕФЕКТОТ ОД ЗАГАДУВАЊЕ НА ВОЗДУХОТ

  Загадувањето на воздухот влијае на сите орга-ни и системи во телото. За среќа, рибиното масло може да ви помогне да ја намалите ште-тата предизвикана од загадувањето на воздухот, за 30 до 50 %.

  Според една неодамнешна студија, омега 3 масните киселини можат да спречат и излечат воспаление и оксидативен с трес предизвикани од вдишување на загаден воздух.

  ГО ОДРЖУВА ВИДОТ

  Редовното кон-сумирање рибино масло може да го намали ризикот од синдром на суво око и да спречи ран развој на губење на видот. Истражувањата покажале дека омега 3 масните киселини можат да помогнат во одржувањето на здравото ниво на влага во очите и да го зголемат производството на солзи.

  ЈА ОДРЖУВА КОЖАТА ЗДРАВА И ЕЛАСТИЧНА

  Благодарение на способноста за поправка на клеточните мембрани, омега 3 масните киселини од рибиното масло буквално ги „поправаат“ оште-тените клетки на кожата одвнатре. Моќното антиинфламаторно дејство помага да се намали црвенилото и иритацијата, што на крајот резултира со здрава кожа.

  ПОМАГА ПРИ ЛЕКУВАЊЕ НА Д ЕПРЕСИЈА

  Според научните студии, омега 3 масни киселини од рибино масло може да бидат корисни за лекување на длабока депресија. Експертите се уште не се сигурни како функционира механизмот, но сигурни се дека внесот на рибино масло директно влијае на нивото на серотонин. Исто така, се покажало дека нивото на депресија е помало во земјите каде што луѓето почесто јадат риба.

  ГО ЗАЈАКНУВА ИМУНИТЕТОТ

  Исхраната богата со омега 3 масни киселини го зголемува активирањето и бројот на Б-клетките во телото, односно способноста на телото да се бори против болестите. Рибиното масло исто така може да помогне во зајакнување на имунитетот со подобрување на хемискиот состав на кpвтa и намалување на воспалението.

  ОВОЗМОЖУВА ЗДРАВА БРЕМЕНОСТ

  Омега 3 масните киселини, како оние во рибиното масло, се клучни за изградба на мозокот, очите и нервниот систем на бебето. За мајките, внесувањето на оваа супстанца е важно поради зајакнување на имунитетот, спречување на постпартална депресија и општо здравје.

  Најдобриот лек за брчки е рибиното масло. Содржи голема количина витамини А и Е, кои го забрзуваат процесот на регенерација на кожата, а исто така ја прават мазна и еластична.

  Ако се справувате со мали брчки и старечки дамки, измешајте рибино масло со масна павлака и сок од лимон – доволно е по една лажица од сите состојки. Нанесете ја смесата на кожата, почекајте 20-30 минути, а потоа отстранете ја со козметичка шпатула. Исплакнете ги остатоците од маската со претходно подготвен чај од камилица.

  Маската од рибино масло и мед совршено ги измазнува длабоките брчки. Добро измешајте лажичка рибино масло со иста количина мед. Нанесете ја оваа смеса рамномерно на кожата на лицето со лесни движења и оставете ја да делува само 20-30 минути.

  Потоа отстранете ја маската со марамче и исплакнете ги остатоците со топла вода. Нанесувајте ја оваа маска двапати неделно и наскоро ќе го видите посакуваниот резултат во огледало.

  Чистото рибино масло е најефективното средство за отстранување на брчките околу очите. Дерматолозите препорачуваат да се применува пред спиење. Оставете го да делува на кожата 20 минути, а потоа исплакнете со чиста вода. За зголемување на ефектот, користете го надворешно во форма на масло и внатрешно како суплемент.

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.