6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Жизел Биндшен и натаму е најплатената манекенка

  Бразилската манекенка Жизел Биндшен и натаму е на врвот од листата најдобро платени светски супермодели со годишна заработка од 30,5 милиони долари, објави магазинот Forbes.

  Screen Shot 2016-09-02 at 12.28.21 PM
  Сега 35-годишната Жизел Биндшен заработила повеќе од кој и да е друг супермодел од 2002 година наваму и продолжува со истото темпо благодарејќи на високите договори со „Chanel“, „Pantene“ и „Carolinа Herrerа“.

  Со големо заостанување и заработка од 10,5 милиони долари ја следи нејзината сонародничка Адријана Лима. Долгогодишната манекенка на „Victoria’s Secret“ сега работи со „Maybelline“ и ги рекламира луксузните часовници од брендот IWC.

  Третото место го делат Американките Кендал Џенер и Карли Клос со по 10 милиони долари. За нив се истакнува дека двојно ја зголемиле заработката во однос на претходната година.

  На петтото место, воедно и првпат на листата од 20-те најплатени модели во светот, е Американката Џиџи Хадид која има вредни договори со „Maybelline“ и „Tommy Hilfiger“, а којашто како и Британката Рози Хантингтон-Вајтели заработиле по околу 9 милини долари.

  Заедно, 20-те најплатени светски модели заработиле вкупно 154 милиони долари во периодот меѓу 1-ви јуни 2015 и 1-ви јуни 2016 година, пред плаќањето на даноците и наметите, пишува Forbes.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.