6 C
Skopje
среда, март 29, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Животот е тежок, но Бог е добар: Овие 6 вистини никогаш не ги заборавајте

  Животот навистина е тежок. За некои, невозможно тежок. Но без оглед со која олуја се соочувате, никогаш не заборавајте дека Бог е добар. Никогаш. Еве неколку посетувања дека Бог е добар:

  1. Бог нас ни дал слободна волја – Откако Адам и Ева го направија својот избор во преубавата градина, животот им станал подложен на промени. Но можеби и ние денес би го направиле истиот избор да сме на нивно место. Сите сакаме да одиме по тој пат. Кога еднаш одбрале да го пробаат тоа овошје, целата игра се променила. Пред падот, Бог се грижел за секоја нивна потреба. Немало болести,ни смрт, само две личности кои уживаат во својата работа и зависност од Бог. Тоа е прекрасна слика за Божјата љубов.

  Пред падот, животот не бил тежок. Но Бог му дал на чобекои избор – слободна волја.
  И денес имаме слободна волја. Сакаме да донесуваме одлуки. Бидејќи не живееме во вечноста работите стануваат потешки, дали поради нашите одлуки или поради туѓите, сепак тешките времиња постојат.

  2. Бог никогаш нема да не остави – Бог не ни ветил дека ќе биде лесно. Но ни ветил дека ќе биде со нас.Без оглед на тоа низ што и да поминуваме не треба да заборавиме дека Тој е со нас и ќе ни помогне во се.

  3. Бог ни дава милост – Бог има посебен дар кој ни го дава кога доаѓаат тешки времиња. Апостол Павле се молел Бог да му го отстрани оној трн кој му сметал , но Бог наместо тоа му дал милост. Божјата милост не оспособува да правиме некои работи за кои мислиме дека е невозможно да се направат.

  4. Бог го победил светот – Бог во Библијата ни кажува дека ќе поминеме низ тешки времиња .Овој свет е полн со неволји и проблеми. Но Бог вели дека Тој го победил овој свет. Да имаме силна вера дека на сите неволји ќе им дојде крај и дека наскоро повторно Бог ќе ни даде вечен живот.

  5. Бог не теши – Во сите болки и страдања Тој е нашиот Утешител. Никој не ја разбира нашата болка како Него. Никој не може да не утеши како Тој. Само Тој знае како ни е и само Тој може да не исцели.

  6. Бог има цел со болката – Често се прашуваме зошто мора да страдаме. Бог дозволил Својот Еднороден син да страда за нас. Затоа што многу не сака. Бог има причини кои не ги разбираме. Неговите патишта не се наши патишта. Неговите мисли не се наши мисли.Треба само да имаме доверба во Него. Иако животот е тежок да не заборавиме дека Бог е добар и ќе ни помогне во сите тешкотии.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.