6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Женска тага: Вереникот ме исфрли затоа што останав бремена, а сопствената мајка ме исфрли. Но Бог ја знае неговата работа

  Никогаш не сум доживеал поголема тага од денот кога мојот вереник ме отфрли затоа што знаеше дека ќе стане татко. Денеска се обвинувам само себеси што навреме не го забележав неговото вистинско лице. Но, секој има право на личен избор: тој избра да се ожени со некој друг, а јас одбрав да имам дете без татко.

  Не беше лесно да ја воспитам ќерка ми сама. Мозочните удари допрва требаше да дојдат, а неколку дена откако бевме отпуштени од породилиштето, мајка ми ме избрка на улица. Се срамела што нејзината ќерка е самохрана мајка. Донекаде ја разбирам: ме воспита сама и не сакаше да ја повтори својата незавидна судбина. Но, и покрај се, никогаш не би и кажала такво нешто на ќерка ми. Што и да се случи, јас секогаш ќе бидам тука за неа.

  Така се најдов на улица со бебе во раце. Секој од моите роднини и пријатели што ги барав за помош ми го сврте грбот. Никој од нив не сакаше да и помогне на самохрана мајка. За среќа, заштедив пари и успеав да изнајмам соба таа вечер. Во мојот стан немаше мебел и прибор, а парите ми беа само за леб и млеко. Тоа беа тешки времиња: солзи, замор и монструозен недостаток на сон.

  Имаше денови кога буквално гладував. Во таков период донесов очајна одлука. Кога ќерка ми заспа, излегов надвор и најбесрамно се обидов да си го продадам телото. Можете да ме осудите и да ме навредувате, но гладта е посилна од струјата. Одеднаш почувствував нечија рака на моето рамо. Се свртев и го препознав мојот соученик од средно. Валери не ме праша ништо, но во неговите очи имаше сожалување. Не сакав мојот соученик да биде сведок на мојот пад, па стиснав заби и се обидов да насликам нешто како насмевка на моето лице. Но, како да се сокријат бедата, очајот, гладот ​​и сиромаштијата? Еден час подоцна, двајцата стоевме во мојата сиромашна соба, пред креветот на ќерка ми. И таму, пред моето несреќно дете, кое уште спиеше, не издржав и го прекрив лицето во раце, ја истурив болката пред него. Му кажав сè:

  Од тој ден, Валери стана мојот покровител. И ако денес, ќерка ми и јас сме живи, здрави и имаме сигурен покрив – тоа е благодарение на него. Затоа што не ме остави како мои бездушни роднини, туку ми даде непроценлива помош. Со неговата љубов и грижа, мојот поранешен соученик успеа да го стопли моето скршено срце. Еден ден не дошол сам, туку во друштво на мајка си. Оваа добра жена побара дозвола да ме посети, а пред да замине ме нарече „ќерка“. Сопствената мајка ме исфрли, а другата ме пречека со раширени раце.

  Поминаа неколку години. Денес, јас и Валери сме во брак и живееме со неговата мајка. По некое време се помирив со мајка ми, но во длабочините на мојата душа таа никогаш не успеа да ја засака ќерка ми и да ја прифати како нејзина внука. Но, не жалам за тоа, бидејќи моето дете има вистинска и сакана баба – мојата свекрва. Среќен сум! Господ ми даде многу повеќе отколку што сакав!

  Latest Posts

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  АКТУЕЛНО

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.