6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Жените ова погрешно го прават – вака алиштата ќе бидат почисти и ќе се сушат 3 пати побрзо

  Шенон Луш од Австралија е експерт за домашни работи и сите домаќинки едвај ги чекаат нејзините совети.

  Сега, во разговор со Newscorp рекла дека кај жените е популарно верувањето дека колку повеќе детергент ќе стават во машината толку ќе е почиста облеката.

  Но, тоа воопшто не е точно.

  Додала дека луѓето често поради „премногу испраните“ пешкири добиваат осип или иритација на кожата. Причината е едноставна. Вишокот сапун се лепи за ткаенината и со сушење се загрева.

  Затоа пешкирите од сушница излегуваат меки и убави, а веќе следниот ден го добиваат својот класичен, груб облик.

  Луш советува дека од при употреба на детергент треба да се водите по девизата – помалку е повеќе.

  Во машината за алишта од предната страна доволно е да ставиме осмина од препорачаната количина детергент или течност. Оние кои се полнат одозгора бараат четвртина иста количина.

  Ако ве интересира како да го скратите времето со сушење на алиштата,  ова е нејзиниот совет. Ставете сув пешкир во машината.

  Таа тврди дека мокрите алишта ќе се исушат три пати побрзо.

  Исто така, таа верува дека омекнувачите на алишта не делуваат.

  -Основата на омекнувачите е масло кое се лепи за облеката при перење. Подобро ставете оцет наместо омекнувач. Верувајте ми дека нема да имаат мирис на крајот – порачала.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.