6 C
Skopje
вторник, ноември 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Жена си ја отвори душата: Мојот сопруг е херој, но јас сакам да умре!

  Јас го сакам својот сопруг и сакам да му дадат инекција за евтаназија, но законот не ми дозволува, вели Линдзи Брингз, која се нашла во ќорсокак откако нејзиниот сопруг Пол доживела несреќа и сега живее како билка.

  Кога даваш завет дека некого ќе го сакаш во добро и лошо, во здравје и болест никогаш не можеш ни да замислиш што најлошо може да се случи. Не можете ни да замислите како е тоа, кога човекот кого го сакате најмногу на цел свет, ќе дојде во ситуација животот да му зависи од апаратите. Не ни сонувате како е тоа кога нема да можете да поднесете да го гледате во таква состојба, па попрво ќе посакате да умре отколку да живее.

  Минатата година во јули Пол (43) кој веќе 15 години работи во полиција, татко на нашата 5- годишна ќерка Ели, доживеа сообраќајка со својот мотор, во која што едвај извлече жива глава, ја започнува потресната приказна Линзи Бригз.

  Според сите лоши изгледи, тој преживеал, но неговата жена морала секојдневно да гледа како нејзиниот храбар маж по 12 месеци станува ништо од човек. Ако некогаш се разбуди мозокот ќе му биде оштетен, и ќе бара 24 часовна нега, и велеле лекарите.

  Секој ден гледам како малку по малку од неговото достоинство изумира, и знам дека и самиот би посакал да умре. Но законот не дозволува да се исклучат апаратите, затоа што тоа не го ставил како своја желба, вели несреќната жена.

  Јас најдобро го познавам. Разговаравме за тоа што би се случило кога некој од нас двајца би завршил во вегетативна состојба, но тоа никогаш не го земавме сериозно. Зошто би го земале?

  Како воен ветеран, Пол преживеал шест години во Заливската војна, во Северна Ирска пред да стапи во полицијата.

  На една страна ќерката за која треба и тоа како да води сметка, а од друга страна 24 часовна нега каде треба да биде медицинска сестра на својот маж. Оваа жена се наоѓа во ќорсокак затоа што не може да донесе никаква одлука.

  Немам овластување да донесам одлука без негова согласност. Сега пишувам однапред документ со кои сакам својата ќерка ја заштитам од вакви сиуации, ако некогаш се најде во слична положба, објаснува Линдзи.

  Во март Челзи Роу кој учествувал во овој судир, во кој кутриот човек го изгубил животот, ја признал вината и е затворен.

  Се надеваме дека правдата е задоволена, но ништо не може да го врати Пол да биде човек каков што беше пред несреќата. Јас го сакам мажот, но тој е мртов во сите делови од неговото тело. Не знам кога ќе почива во мир, вели Линдзи.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.