6 C
Skopje
вторник, јули 5, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  Ефикасен трик кој ќе ве заштити од крлежи

  Различни видови крлежи се едни од најчестите носители на разни сериозни болести кои можат да бидат многу опасни за луѓето. Каснувањето од крлеж е безболно и затоа често поминува незабележано. Оштетувањето од крлежите не е предизвикано од самиот каснување, туку од секретите и токсините што ги ослободуваат, како и од микроорганизмите кои се пренесуваат преку плунката.

  Топлите летни и пролетни денови имаат само еден недостаток – непријатни инсекти, вклучително и крлежи, кои копнеат да ползат или да ве каснат. Крлежите се особено опасни. Ако сакате активна рекреација на отворено и поминувате многу време на свеж воздух во природа или често одите на излети со семејството за време на викендите, голема е веројатноста дека ќе се вратите со овие непријатели на вашето тело и без постојано да размислувате за потенцијалната опасност од каснување од крлеж, ќе ви кажеме за еден трик. И како што можеби претпоставувате, спречувањето на овој проблем е многу лесно.

  Ефикасен лек против крлежи
  Се што ви треба е едноставен валјак за чистење облека и есенцијално масло. На ролерот ставете малку есенцијално масло. Само направете го ова рамномерно и внимателно за да нема дамки на облеката потоа. Пред да одите на прошетка во парк или да одите во природа, поминете со ролерот неколку пати на облеката што ќе ја носите.

  Треба само да забележиме дека не делува секое есенцијално масло во овој случај. Ви ги претставуваме 5-те најефикасни масла за борба против крлежите.
  Соодветни етерични масла од еукалиптус

  Маслото од еукалиптус
  може да се користи самостојно или во комбинација со масло од кинеска маточина како средство за заштита од сите видови инсекти.

  Лимон
  Ова масло се смета за особено ефикасно во борбата против крлежи, болви, па дури и вошки.

  Пеперминт
  Ова есенцијално масло е токсично за инсектите и е ефикасен природен отвратителен.

  Лаванда
  Најневеројатно е што луѓето го сакаат мирисот на лаванда, но крлежите не го поднесуваат. Покрај тоа, ова важи и за вошките и комарците.

  Кинеско масло од маточина
  Има силна арома на цитрус и е природна заштита од болви и крлежи.

  Има уште еден убав бонус за овој метод на борба со крлежи – помага и во одбивањето на комарци и разни муви. Поради тоа што есенцијалното масло го нанесувате на облеката со валјак, за вас и за другите, неговата арома нема да биде нападна.

  Исто така, некои луѓе едноставно мешаат вода со есенцијални масла и ја нанесуваат на телото како спреј. Но, во топло време, контактот со кожата со маслото може да предизвика иритација.

  Кога планирате да излезете во природа, искористете го овој паметен трик и одморете се без да ве вознемируваат досадните крлежи.

  Latest Posts

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.