6 C
Skopje
четврток, јули 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ефес се пласира во Топ 8

  Анадолу Ефес се пласира во Топ 8, во кошаркарската Евролига, откако во 24.коло, во градското дерби го победи Фенербахче 80:77. Покрај Ефес победи во воведните натпревари од оваа рунда забележаа Панатинаикос, Жалгирис и Бабмберг.

  Ефес успеа да славо во дуелот со Фенербахче, откако водеше во текот на целиот натпревар, а во еден момент во третиот период кошаркарите на Велимир Перасовиќ имаа предност и од 17 поени.

  Фенербахче во финишот успеа да се доближи на само два поени негатива, но немаше сили за целосен пресврт.

  Македонскиот интернационалец Перо Антиќ на овој меч одигра нешто помалку од 16 минути, не успеа да постигне поени, а во статистиката запиша четири скока и по една асистенција и украдена топка.

  Антиќ беше во центарот на вниманието кога во еден дуел го нокаутира соиграчот Никола Калиниќ.

  Данстон и Гренчер со 14, односно 13 поени беа најефикасни кај победникот, додека Фенербахче го предводеа Богдановиќ и Диксон со по 16 поени.

  На другите натпревари Панатинаикос победи во Виторија кај Басконија 72:63, Жалгирис во Тел Авив го декласира Макаби 93:77, а Бамберг победи во Милано 84:76.

  Колото в петок ќе биде комплетирано со натпреварите УНИКС-ЦСКА Москва (17 ч.), Дарушафака-Галатасарај (18:15 ч.), Олимпијакос-Реал Мадрид (20 ч.) и Барселона-Црвена звезда (20:45 ч.).

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.