6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ,,Емоции за еден град”– изложба за подобро утре

  Изложбата Celebrate Life/ Емоции за еден град на дизајнерот Горан Костовски – Ind.o.g. ќе биде поставена во галеријата „Акантус“ во Дебар Маало, со почеток во 20 часот.

  Изложбата опфаќа илустрации што се цртани во периодот од 2014 до 2017 година. Секоја од нив засебно е карактер кој пренесува по некоја мисла за надеж и повторно оживување на самиот град, како и што претставува градот за луѓето и како тие би го подобриле во иднина. Илустрациите се инспирирани од реални ситуации од секојдневието и го коментираат загадувањето на воздухот во Скопје со ПМ10-честички, коишто во изминатите десет години е од два до четири и пол пати повисоко од граничните вредности пропишани од ЕУ за квалитет на воздухот. Загадениот воздух е токму темата што ќе ја обработува изложбата, а истата е инспирација и за новата капсулна колекција на дуксери што ќе биде промовирана во рамки на изложбата.

  Изложбата ќе биде отворена до 29 јануари 2019 година.Проектот „Емоции за еден град” е финансиран од Фондација „Отворено општество“ – Македонија.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.