6 C
Skopje
понеделник, февруари 6, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ако нашата мачка или куче го направи ова, тогаш треба веднаш да им помогнеме

  Секој што има домашно милениче дома знае дека мачките и кучињата често прават прилично чудни и забавни работи. Меѓутоа, понекогаш, наместо само...

  Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

  Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...

  Со рака го удрил бебето што лежело – добро погледнете што ќе направи неговата мачка

  Добро е познато дека мачките се однесуваат исклучително заштитнички кога станува збор за нивните сопственици, а особено доколку тие сопственици имаат мали деца. Овој човек...

  Мачка и го зема животот на малата Александра, додека мајка и вршела домашна работа

  Мачка уби бебе, додека спиело во својата количка, додека мајката на детето вршела домашна работа. Мајката на бебето отишла да ја провери ќерката Александра,...

  Емотивна приказна: Свекрва и три снаи

  Родив три сина, сите пораснаа, училиште завршија, се вработија па подоцна се оженија. Основаа семејство и живеат заедно со жените одвоено од мене. Еден ден го посетив најстариот син и го замолив кај него да преноќам.

  Утредента ја замолив снаата да ми донесе вода. Ми донесе голем бокал од кој морав да пијам. Испив малку вода, а остатокот од бокалот го истурив на креветот на кој спиев.

  Кога снаата го донесе утринскиот чај, и реков: Драга снао јас се измочав додека спиев, тоа често им се случува на старите лица. Кога ги слушнала моите зборови веднаш почна со повишен тон да вика и да ме нарекува со погрдни зборови, и на крајот грдо ми рече дека треба да ја исперам постелнината и да ја испружам за да се исуши. И исто така ме предупреди дека ако следен пат тоа ми се случи нема повеќе да дозволи да преноќам кај нив.

  – Јас се трудев да ја прикријам својаат лутина и разочарување, и затоа ја исправ постелнината и ја ставива да се суши. После тоа го напуштив нивниот дом.

  Истиот ден го посетив средниот син за да преноќам кај нив. Ја повторив истата работа со водата. Снаата во присуство на мојот син викаше по мене и ме навредуваше, а мојот син само гледаше и слушаше. Не се ни потруди да ја заштити својата мајка.

  Го напуштив нивниот дом и се упатив кај најмалиот син. Преноќив и кај нив и повоторно го истурив остатокот од водата на постелнината од креветот на кој спиев.

  Кога најмладата снаа влезе во собата со чај, и соопштив дека постелнината е мокра бидејќи додека спиев сум се измочала. Таа благо ми рече: Не се нервирај мајко наша, тоа често се случува кај старите личности. Колку пати додека сме биле деца сме се помочале на вашата облека.

  Потоа ја испрала постелнината и се насмевнала. После доручекот и реков на најмладата снаа: Ќерко моја, мојата најдрага пријателка ми даде повеќе пари да купам златна огрлица, алка, и обетки за нејзината ќерка. Јас не ја знам нејзината вистинска мерка, отприлика е колку тебе, но не знам. Ќе сакаш ли да ми дозволиш да земам мерка од твојот врат, раце, поради алката и ланчето.

  И земав мерка а потоа отидов во продавница и купив многу скап златен накит.

  – По извесен период дојдоа сите три сина со нивните жени и деца на ручек кај својата мајка.

  По ручекот накитот го ставив на масата од кој очите никој не ги тргна.

  Потоа им раскажав дека кога преноќев кај нив намерно истурив вода во креветот, тоа не беше урина.

  Синовите и снаите зачудено се погледнаа во очи. Го земав накитот и го ставив на телото на најмладата снаа и реков: Бог не ми подари ќерка туку три сина. Таа е моја ќерка, кај неа ќе одам јас, ако Бог дозволи да доживеам длабока старост, последните денови од својот живот би сакала да ги поминам покрај неа.

  Тогаш синовите доживеале најголем срам, ги погледнале жените им рекле:

  Прави добро и на добро надевај се!

  Latest Posts

  Ако нашата мачка или куче го направи ова, тогаш треба веднаш да им помогнеме

  Секој што има домашно милениче дома знае дека мачките и кучињата често прават прилично чудни и забавни работи. Меѓутоа, понекогаш, наместо само...

  Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

  Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...

  Со рака го удрил бебето што лежело – добро погледнете што ќе направи неговата мачка

  Добро е познато дека мачките се однесуваат исклучително заштитнички кога станува збор за нивните сопственици, а особено доколку тие сопственици имаат мали деца. Овој човек...

  Мачка и го зема животот на малата Александра, додека мајка и вршела домашна работа

  Мачка уби бебе, додека спиело во својата количка, додека мајката на детето вршела домашна работа. Мајката на бебето отишла да ја провери ќерката Александра,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.