6 C
Skopje
вторник, јули 5, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  Емотивна исповед на медицинска сестра во Њујорк: „Три дена не се тргнав од него, ми почина на раце“

  Од ден во ден медицинскиот персонал се бори за своите пациенти, а колку новонастанатата состојба со коронавирусот ги погодува и нов сежжчесто споделуваат на социјалите мрежи.

  Џенифер Кол, медициснска сетстра од Њујорк во емотивна објава на фејсбук  опишала колку е тешко да се носиш со смртта на пациент за кој си се грижел.

  Статусот во меѓувреме таа го избришала, но многу медиуми се уште го пренесуваат, а луѓето го споделуваат .

  Статусот ви го пренесуваме во целост:

  „Денеска загубив еден пациент. Не беше прв и за жал нема да бид ни последен, но на некој начин беше драгоцен.Сел живот сум медицинска сестра во Итната служба, но во Њујорк работам на интензивна нега.Во овој момент одделот е полн и сите паиети се позитивни на Ковид-19.Очајничи им се потребни медицински сесзстри за да се грижат за нив.

  Се грижев за овој човек три ноќи и тоа беше за мене прв пат. Во службата за итни случаи, ретко кој може да остане подолго од 12 часа. Севкупно, тој беше таму две недели што беше многу тешко за него, но синоќа беше најлошото. За шест часа не се оддалечив од него. Конечно, кога веќе беше под тешки лекови, ги молев лекарите да се јават кај неговото семејство и да им кажат дека нема да преживее. Лекарите се постојано со пациенти, ја поминуваат секоја минута со нив. Сè што можев да размислувам беше гласот на мајка ми со солзи да ми кажуваше: „Овие луѓе сега се сами. Грижете се добро за нив. ‘ Јас бев единствената личност што поминав три ноќи со него. Се борев да го одржам жив. Лекарите беа во можност да го известат неговото семејство и беше решено да не го оживееме откако ќе престане неговото срце. Ништо не можевме да сториме.

  На крајот се предаде. Само тој, јас и уште еден пациент бевме во собата. Вратата беше затворена. Се јавив на докторот да го прогласи времето на смртта. Сакав толку многу да му кажам на неговото семејство дека тој не беше сам. И покрај тоа што не можеа да бидат со него, јас бев. Го исклучив респираторот и го отстранив. Веднаш бил одведен. Го измивме и го ставивме неговото тело во вреќа. Мојот пациент беше здрав за живот. Ја погледнав неговата слика и видов нечиј дедо, нечиј татко, нечиј сопруг. Тие не можеа да бидат со него и тоа ми го скрши срцето.Овие пациенти се многу кревки. Тоа е толку деликатна рамнотежа на дишењето, крвниот притисок и функцијата на органите. Само мала промена ги става во смртна опасност. Сите се исти, без оглед на возраста, здравствената, финансиската и семејната состојба, сите се со иста дијагноза, иста болест, иста осаменост.

  Имавме еден кој доживеа отстранување на респиратор. Тој има 30 години. Го гледам како наша маскота, наш зрак на надеж дека не сите што се тука умреле. Знам дека многу ќе преживеат, но кога работите тука не изгледа така. Повеќето медицински персонал се болни, а остатокот од нас има маски залепени на лицето. Сметаме дека сме непобедливи, но јас се чувствувам како да гледам како колегите оценуваат кој е најслаб, знаејќи дека не сите ќе излеземе од овде живи “, напиша таа.

  Latest Posts

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.