6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Експресен меѓународен лет кој трае пократко од пиење кафе

  Осум минути трае најкраткиот меѓународен лет во светот. Линијата на авиокомпанијата „Аруба Ерлајнс“ ги поврзува Аруба, карипски остров под суверенитет на Холандија, и градот Пунто Фихо, на северот на Венецуела.

  Растојанието меѓу двата аеродрома е 80 километри, а на оваа линија ќе лета „бомбардиер ЦРЈ200“. Летовите на експресната авиолинија ќе се одвиваат двапати неделно, а најевтиниот билет ќе чини околу 200 долари.

  Пред повеќе од една година згасна дотогаш најкратката авиолинија во светот меѓу Алтенрхајн во Швајцарија и Фридрихшавен во Германија. Австриската компанија „Пиплс Виеналајн“, која го одржувала 8-минутниот лет, се одлучила на тој чекор поради слабиот интерес од патниците.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.