6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  ЕКСПЕРТИТЕ ОТКРИВААТ КОИ АВТОМОБИЛИ НАЈМНОГУ СЕ РАСИПУВААТ: А Балканците ги купуваат без престан

  Германскиот автомобилски клуб (ADAC) објави годишен извештај за дефекти на автомобили на патиштата.

  Извештајот се заснова на статистика на службата за помош на пат, а вклучува 132 модели на стари од три до десет години. Единствениот услов беше споменатите модели да имаат најмалку 10.000 регистрации во една од набљудуваните години.

  Најчести дефекти. Како и претходните години, најчести дефекти беа на акумулаторот, со учество од дури 46,2% од 3,49 милиони откриени дефекти. Благиот пораст на бројот на дефекти на батериите се објаснува со пандемијата, односно со фактот што повеќе автомобили стоеја подолго време за време на заклучувањето, што може да биде поразително за електричните уреди.

  Во секој случај, статистиката потврди дека расипливоста се зголемува со староста на автомобилот, особено кај акумулаторот, кој е клучен веќе седма година. Проблемите со алтернаторот почнуваат од четвртата година, сметајте на проблеми со пумпата за гориво од десеттата година, додека сензорот на коленестото вратило значително почесто ќе се расипува на возила стари најмалку 12 години.

  Имајте предвид дека причините за „неуспех“ како што се празен резервоар за гориво и дупната гума не се земени предвид.

  Студијата покажа дека цената не влијае директно на доверливоста на возилото.
  Најсигурни модели. Toyota Aygo, Audi A1, Renault Captur, Mini, Suzuki Vitara (од 2019 до 2016 година), Audi Q3, BMW 1 Series, BMW X1, Audi A4, Audi A5 се покажаа како најсигурни во опсегот од 3 до 10 години возраст . , Audi Q5, BMW Серија 3, BMW Серија 3 Купе, BMW X3, Audi A6 и BMW Серија 5.

  Покрај горенаведеното, Dacia Sandero исто така добиваше многу добри оценки во сите години, Volkswagen Polo исто така е многу добар, а дури во 2012 година оценката подолу беше многу добра. Dacia Duster има претежно добри оценки, а во 2013 година оценката е одлична. Mercedes-Benz B-Class е многу добар. Mitsubishi ASX е исто така одличен и многу добар. Seat Leon е многу добар сите години. Volkswagen Golf е многу добар, освен во 2012 година кога беше – добар. Kia Ceed се движи од лош рејтинг (2012) до многу добар рејтинг (2019). Mazda Cx-5 е многу добра, освен во 2013 кога е добра.

  Škoda Octavia е многу добра, освен во 2013 и 2012 година кога доби пониска оценка, односно добра.

  Лошо оценети модели Модели кои не се прославија, односно немаат спектакуларни резултати се Smart Forfour, Hyundai i20, Renault Clio, Toyota CH-R, Toyota Corolla, Ford S-Max, Opel Insignia и Volkswagen Sharan. Освен нив, на листата неочекувано се приклучи и Toyota, каде беа забележани голем број проблеми со батериите CH-Ra и Corolla.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.