6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми – ова е само дел од нашиот бурен работен ден.

  Овој брутален ритам често доведува до недостаток на сон, акумулација на замор и лошо расположение. Сето ова влијае на кожата и особено на пределот околу очите.

  Никој не сака меѓу колегите и пријателите да се појавува со темни кругови околу очите, а потоа да објаснува што му пречи или што го изморува до степен на исцрпеност.

  Ако се вратиме во детството, ќе се потсетиме дека во шкафот на баба секогаш имало 1-2 од добро познатите сини кутии со ознака „Сода“, или попозната како сода бикарбона.

  И ова не е случајно – широко се користи во кујната, но не само таму. Темните кругови под очите брзо ќе исчезнат ако направиме едноставна мешавина од 1 лажичка вода и 1 лажичка сода бикарбона.

  Добро измешајте ја смесата и со дрвен стап нежно нанесете ја на погодената област околу очите.

  Оставете да делува околу 15 минути, а потоа исплакнете го лицето со млака вода. Направете ја оваа процедура еднаш или двапати неделно и наскоро ќе откриете дека најмалку 10 од насобраните години поминале со темните кругови… Да ги видиме
  и главните причини за појавата на темни кругови под очите

  – Површни капилари.
  – Изложеност на сончева светлина.
  – Неурамнотежена исхрана, замор, несоница.
  – Стареење.

  Превенција
  Превенцијата на темни кругови под очите се состои од:

  #1 – Подгответе чај од камилица или лаванда. Натопете две памучни топчиња и исцедете ги. Ставете ги на очите 3-4 минути.
  #2 – Суровиот компир или краставица исечкајте ги на кришки и оставете ги на очите 10-15 мин.. исплакнете со млака вода.

  #3 – Изрендајте краставица и замрзнете ги во калапи за коцки мраз. Ставете ги коцките мраз на темните кругови 5 минути.
  #4 – Стрмнете две кесички чај од камилица во топла вода и замрзнете ги во фрижидер. Потоа ставете ги на очите 10 минути, исплакнете со млака вода.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.