Оваа едноставна диета се држи само 3 дена во кои можете да ослабете дури и до 5 килограми.

За време на диетата се јадат варени компири и се пие јогурт со ниска масленост. Скробот од компирите заедно со млечната киселина обезбедуваат минимална дневна доза на калории.

Режим на исхрана:

Ден 1
Појадок: 1 варен компир без сол, 1 чаша јогурт
Ручек: 2 варени компири без сол, 1 чаша јогурт
Вечера: 2 чаши јогурт

Ден 2
Појадок: 1 чаша јогурт
Ручек: 2 варени компири без сол, 1 чаша јогурт
Вечера: 1 варен компир без сол, 1 чаша јогурт

Ден 3
Појадок: 1 варен компир без сол
Ручек: 1 варен компир без сол, 1 чаша јогурт
Вечера: 1 чаша јогурт

Правете разлика помеѓу помфрит и варен компир, кој е многу здрав. Тврдењата на некои истражувања дека компирот не дебелее се погрешни, доказ за тоа е и овој начин на исхрана со кој ќе ослабете и до 5 килограми.

Компирот содржи многу витамини и минерали, а поради содржината на влакната ја забрзува работата на цревата и варењето на храната.

100 гр. компир содржи само 75 калории, што е помалку од чаша цеден сок од портокал кој содржи 90 калории. Од друга страна јогуртот ја регулира работата на системот за варење, со што се отстранува вишокот течности и отрови од организмот.