6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Една недела се туширал само со ладна вода, му се случиле 3 работи кои не можел да ги замисли

  Туширањето со ладна водна обично се смета за тортура, нешто што се практикува само во војска или затвор, сепак ладната вода има многу предност. Постојат докази дека допринесува за губење на тежината, ја подобрува кожата и влијае на менталното здравје.

  Едно истражување објавено во списание за Медицински хипотези сугерира дека туширањето со ладна вода може да се користи како третман за депресија. Покрај тоа физиотерапевтите ја користат ладната вода подолго време за болки.

  Ова е исповед на Ника Грин, кој за Превентион открил како одлучил да ја промени својата пракса и наместо со топла вода, денот да започне со туширање со ладна вода.

  – Најдобрите мисли се под тушот. Кога треба нешто сериозно да сработам или да донесам важна одлука во животот, практикувам долго туширање бидејќи ме опушта и дава инспирација. За да ја споредам предностата на топлата или ладната вода, одлучив една недела да е туширам само со ладна вода. Експериментот подразбира туширање од 2 минути со ладна вода и 30 секунди нормално-пријатно туширање – објаснува Ник.

  Станав фокусиран

  Првото туширање почнав да број 2 минути во себе, но по 15 секунди се чувствував како да поминала вечност. Имав чувство како да сум фрлен во ладно езеро. Сепак му се случи нешто неверојатно. Почнав да се концентрирам на некои основни човечки способности.

  Рамењата ми беа стегнати, се прашував дали треба да бидам во ваква положба? Одлучив да се опуштам. Дишев забрзано, што ме смири. Водата беше ладна но ме смируваше.

  Станав мотивиран.

  По две минути завршив со туширање и се спремив за нов ден. Разликата ја почувствував веднаш за време на појадокот кога направив листа на обврски што требаше да ги завршам тој ден. Се чувствував одлично и продуктивно.

  Почувствував силна волја

  Наредниот ден бев спремен за ладен туш, но почувствував поголем страв кога влегував во туш кабината. Не сакав туширање со лада вода, но го сакав чувството кое ми го носи веднаш потоа. Имав успешна недела и се одлучив секое утро да практикувам туширање со ладна вода. Знам дека нема да биде лесно, но мотивиран сум да истраам во тоа.

  Latest Posts

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.