6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Една млада мајка се соочила со најтешкиот избор во животот и избрала да го остави своето дете да умре – дали постапив правилно, се прашува таа?

  Британска мајка ја донесе најтешката одлука во својот живот и направи нешто што е незамисливо за речиси секоја мајка – помогнала да умре своето дете.

  Ненси Фицморис е родена слепа со хидроцефалус, менингитис и септикемија, не можејќи сама да оди, да јаде или пие. За жал, нејзиното здравје се влошувало со текот на годините, а често ниту морфинот ниту кетаминот не и помагале на силните болки.

  Нејзината мајка Шарлот знаела дека болката низ која поминува ова 12-годишно девојче е премногу за поднесување.

  Верувала дека нејзината ќерка заслужува да почива во мир и дека треба да добие право да умре. Шарлот поднела барање до судот во кое навела зошто Нанси треба да добие достоинствена смрт. Нејзиното барање било поддржано од таткото на Ненси, како и од болницата во која била девојката.

  „Мојата ќерка повеќе не е моја ќерка. Таа е само сенка. Светлината во нејзините очи исчезна, а стравот и желбата за мир завладеа. Моето срце се крши додека те гледам како страдаш“, се вели во молбата.

  Нејзиното барање беше усвоено веднаш, правејќи преседан, со што е првпат во Британија на дете кое дише самостојно, а не на апарати за одржување во живот, да добие дозвола да умре.

  „Љубовта и посветеноста на мајката се очигледни. Можеби пред неколку години, Ненси имаше шанса да ужива во животот, колку. Но, тоа не е случај сега“, рече Џастис Кинг. „Детето цел ден вреска од болка. ”

  Мајката на девојчето вели дека еден викенд бил пресуден во донесувањето на оваа тешка одлука.

  „Цел викенд плачеше од болки. Ме убиваше, не можев да и помогнам, дури и медицинските сестри плачеа од беспомошност. Само сакам ќерка ми да умре достоинствено додека ја држи за рака. ”

  Ненси почина 14 дена откако судот ја донесе одлуката, опкружена со своето семејство.

  „Мојата Ненси сакаше да ги слуша птиците и децата. Последниот ден од нејзиниот живот е најтешкиот ден за мене. Ми недостига мојата девојка секој ден и никогаш нема да си простам, но знам дека ова е најдобро за неа. Мојот живот никогаш нема да биде ист“, додала мајката.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.