6 C
Skopje
вторник, мај 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  Една жена ја доживува љубовта на својот живот со тотален странец кој и донирал половина црн дроб за да ја спаси

  Кога Кристофер Демпси донирал половина од својот црн дроб на странец, тој не знае дека неговиот живот никогаш нема да биде ист.

  Тој не знаел на кого дарува дел од неговото тело. Две години подоцна, тој и жената примател се ожениле. Нејзиното име е Хедер Кругер.

  Нивната љубовна приказна започнува со разговор за време на паузата за ручек во Франкфорт, мало село во близина на Чикаго.

  Таа имала болест во многу напредна фаза. Нејзините лекари велеле дека без трансплантација, шансата да преживеат во следните два месеци бил само 50%.

  За време на потрагата по донатор, Демпси се појавува во сликата. Тој слушнал дека неговиот колега зборува за негова братучедка, на која и е потребна трансплантација, пренесува BBC.

  „Само што ми падна на ум дека би сакал некој да ми помогне или да му помогне на моето семејство ако влеземе во оваа ситуација знаев дека треба да го направам“, објаснува Кристофер.

  Оди, прави тест и излегува дека е компатибилен со некој кој има потреба. Прво и се јавува на телефон за да објави дека сака да биде нејзин донатор. Набргу потоа, тие се среќаваат на ручек.

  Во текот на следните неколку недели, тие поминуваат сè повеќе време заедно. Додека операцијата да се случи на 16 март, тие веќе имале неколку целосно формални состаноци.

  „Бев сигурен дека сè ќе биде во ред. Нервозен, секогаш постои можност нешто да тргне наопаку, но самоуверен и без ниту една мисла да се откажам “, продолжува тој.

  Предлогот за брак кој го дал се појавил осум месеци подоцна. Двојката се венчаше 19 месеци по трансплантацијата.

  „Беше секако многу емотивно, особено за неа и нејзините родители, бидејќи тие знаеја низ што преживеаа. Но, во никој случај не би помислил дека кога ќе се согласам да станам донатор, ќе се венчаме. Неверојатно е “, изјавил Демпси.

  Добри работи се случуваат со луѓе кои прават добра работа. Кога ќе стане донатор, единствената мотивација му е да помогне, бидејќи тоа е правилно и секој може да има таква потреба. На крајот, сепак, тој ја наоѓа љубовта на својот живот.

  Latest Posts

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.