6 C
Skopje
среда, февруари 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Една жена поставила само едно прашање и ги спасила парите од измамници

  Жителка на австралискиот град Сиднеј поставила едноставно прашање и ја спасила својата заштеда од измамници кои се обиделе да и украдат пари во име на нејзиниот син. Ова го пренесува Daily Mail.

  64-годишната Лиза (името е сменето) доби порака во име на нејзиниот најстар син Тим. „Здраво, мамо. Имам нов телефон и број. Можете да го избришете мојот стар. Ве молам извести ми дали си ја примила пораката“, се вели во него.

  Во понатамошната кореспонденција, лажниот Тим ​​наведува дека е под стрес. Кога жената се обидела да го утеши нејзиниот син, тој и напишал дека има проблеми со банкарското работење и побарал заем од 8,9 илјади австралиски долари

  „Мразам да те мачам, но банката ми ја блокираше интернет сметката 48 часа поради овој нов број. Морам да направам неколку плаќања и тоа ме стресува“, се вели во пораката.

  Жената знаеше дека Тим купил куќа и се подготвува да се пресели кај неговото семејство. Таа била подготвена да му префрли 5.000 австралиски долари од нејзината кредитна картичка. Пред тоа, Лиза се обидела да му се јави на синот, но соговорникот одговорил дека не може да зборува.

  Тогаш мајката помислила да му постави лично прашање на соговорникот: „Како се вика дедо ти по мајка?“ Измамникот го избегнал одговорот и изјавил дека повеќе не е дете и ќе се занимава со самиот проблем како.

  Жената се обидела да го повика својот втор син за да го замоли да му помогне на Тим, но тој не ја кренал телефонот. На крајот сфатила дека разговара со измамник и одбила да ги префрли парите.

  „Ми беше многу срам да го прашам првиот пат. Но нешто во мене трнеше. Кога не одговори, помислив дека нешто не е во ред, бидејќи одговорите на таквите прашања едноставно треба да летаат од јазикот“, рече жената подоцна.

  Таа ја сподели преписката со надеж дека другите нема да станат жртви на истата измама.

  Претходно беше објавено дека жителка на градот Олбани, Австралија, веднаш ја изгубила целата своја животна заштеда поради една СМС порака. Таа добила порака дека се обидуваат да подигнат пари од нејзината сметка и се согласила да ги префрли парите на резервна сметка, што се покажало дека е измама.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.