6 C
Skopje
четврток, мај 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ВМРО-Народна: Големите партии заеднички се договараат да ги збришат сите мали политички партии

  Партијата ВМРО-Народна се противи на измената на Изборниот законик во делот на отворени листи за советници со праг од 3 отсто. Според нив, со...

  ВМРО- НП: Резолуцијата може да ни создаде поголем проблем отколку решение

  ВМРО-Народна партија со внимание, вклучувајќи и експерти ја  анализираше содржината на предлог-резолуцијата која ќе биде поднесена во македонскиот парламент. Нашите експерти утврдија дека во декларацијата...

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Една жена побарала да работи помалку поради пандемијата, нејзиниот шеф го направил најневеројатното!

  Менаџер од Сименс е една од најсовремените луѓе на Интернет во моментов. Причината? Тој одбил да ги намали работните часовите на неговите работници. Не е тоа што мислите.

  Една од работничките сакала да работи помалку за да им помогне на своите деца со учење од дома. Соодветно на тоа, ако работи помалку очекува да земеме помалку пари.

  Наместо да се согласи на ова, нејзиниот шеф и дозволил да работи помалку часови но без тоа да влијае на нејзината плата.

  Арон Генест сака да даде пример за сите работодавци. Поради ова што се случува сега, многу луѓе чувствуваат огромен товар.

  Тие треба многу повеќе да се грижат за своите деца, кои мораат да учат од дома. Во исто време, тие не можат да престанат да работат. Во конкретниот случај, жената сакаше да го намали работното време и соодветно нејзината плата да се намали за 20%.

  Тој објаснува дека ако тим од луѓе се чувствува добро и ценето во компанија, тие можат да се претстават одлично, дури и да работат помалку.

  И не само што неговиот тим ја работи својата работа, тој тоа го прави и подобро од скоро кој било друг тим во компанијата.

  „Тие не го прават тоа со работа 40 часа неделно, од 9 до 5, постојано следени. Тие не го прават ова со заклучување на вратата за да не ги вознемируваат своите деца.

  Тие не го занемаруваат своето семејство постојано во онлајн конференциски повици. Тие се само дел од групата каде сите се поддржуваме и работиме заедно “, објаснува шефот.

  Кога некој треба да работи помалку поради своите семејни потреби, другите колеги го покриваат тоа.

  Тогаш тие ја имаат оваа потреба и има кој да ги поддржи. Кога двегодишно детенце ќе се приклучи на работен разговор, сите се насмевнуваат и не го доведуваат во прашање.

  „Луѓето не треба да се чувствуваат виновни што им треба време да им помогнат на своите деца да научат. Она што го правам не е ништо посебно.

  Јас сум лидер во компанија. Постојат многу други компании и работодавци. Но, сакам да го охрабрам секој што има одредена моќ да го направи вистинскиот избор. Работете со вашите луѓе – внатре, горе, долу – за да ги поддржите и да нè разберете сите преку тоа. „Арон е категоричен”.

  Latest Posts

  ВМРО-Народна: Големите партии заеднички се договараат да ги збришат сите мали политички партии

  Партијата ВМРО-Народна се противи на измената на Изборниот законик во делот на отворени листи за советници со праг од 3 отсто. Според нив, со...

  ВМРО- НП: Резолуцијата може да ни создаде поголем проблем отколку решение

  ВМРО-Народна партија со внимание, вклучувајќи и експерти ја  анализираше содржината на предлог-резолуцијата која ќе биде поднесена во македонскиот парламент. Нашите експерти утврдија дека во декларацијата...

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  АКТУЕЛНО

  ВМРО- НП: Резолуцијата може да ни создаде поголем проблем отколку решение

  ВМРО-Народна партија со внимание, вклучувајќи и експерти ја  анализираше содржината на предлог-резолуцијата која ќе биде поднесена во македонскиот парламент. Нашите експерти утврдија дека во декларацијата...

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.