6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Една е МАЈКА: 10 работи кои вашата мајка никогаш не ви ги кажа, ниту вие ќе му ги кажете на вашето дете

  Штом ќе ја добиете улогата на мајка, ќе разберете колку работи искусила вашата мајка, а веројатно никогаш не ви ги кажала.

  Што од љубов, што од грижа, овие 10 работи ниту една мајка нема да му ги признае на своето дете:

  1. Ја расплакавте, многу пати

  Плачела кога открила дека е бремена со вас, плачела кога прв пат ве држела во раце. Плачела од среќа, страв, грижи, тага… Таа постојано ги проживува вашите емоции, без разлика дали сте свесни за тоа.

  2. Таа го сакаше последното парче торта

  Но, кога ве виде како вие го гледате, веројатно не можела да го допре. Точно знаела дека ќе биде многу посреќна ако вашиот стомак биде полн, а не нејзиниот.

  3. Болеше

  Кога ја влечевте за коса, кога ја гребевте, кога ја гризевте… секој пат болеше, но изгледа љубовта е посилна од секоја болка.

  4. Секогаш се плашеше

  Од моментот кога открила дека постоите, се плашела дека може да ве изгуби, па затоа се претворила во силната мајка која ги користи сите моќи да ве заштити. Таа не сакала никој да ве држи за случајно да не ве испушти, срцето и застанувало додека сте ги правеле првите чекори и останувала будна сè додека не се вратите дома, на сигурно.

  5. Знае дека не е совршена

  Таа е најголемиот критичар кој ги мрази сите свои маани. Најверојатно сакала да биде совршена мајка, но свесна е колку грешела. А големи се шансите дека до ден денес не може да си ги прости грешките. Бидете понежни кон неа, колку што можете.

  6. Ве гледаше додека спиевте

  Имало ноќи кога била будна до 3 наутро, молејќи се да заспиете мирно и спокојно. А кога конечно ќе потоневте во убавите детски соништа, големи се шансите уште неколку минути, па и часови да седела над вас гледајќи го омилениот детски лик. Тоа се оние моменти во кои доживеала љубов каква мислела дека никогаш нема да почувствува.

  7. Ве носеше повеќе од 9 месеци

  Само затоа што ви беше неопходна. Готвеше, јадеше и заспиваше со вас во раце. Била изморена, ја болел грбот, но ве држела цврсто само за да бидете што поблизу.

  8. И се кршеше срцето секој пат кога плачевте

  Немало ништо потажно од звукот на вашиот плач, ниту од погледот на вашите солзи кои и го кршеле срцето на милион парчиња. Но, ќе го премолчи и тоа.

  9. Секогаш сте на прво место

  Можела да издржи без туширање, храна или сон, само затоа што вие не сте сакале да се одвоите.

  10. Сè би повторила од почеток, без каење и промени

  Мајчинството може да ве доведе до раб на сите сили и нерви. Плачете, сè ве боли, се трудите, не успевате, повторно се обидувате и учите. Но, среќата не се мери со ништо од тоа. И верувајте дека да има шанса, истото би го повторила уште најмалку 10 пати.

  Кога последен пат ја прегрнавте вашата мајка?

  Кога последен пат и кажавте дека ја сакате?

  Направете го тоа денес!

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.