6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еди Рама си додели уште една функција

  Албанскиот премиер Еди Рама одлучи да ја преземе и должноста шеф на дипломатијата, зашто претседателот на Албанија одби да го потврди именувањето на Гент Чaкај, кој требаше да го замени Дитмир Бушати, кој беше сменет.

  Како што пренесува „Балкан инсајт“, Мета одбил да го потпише указот за именување на Чакај за министер со образложение дека нема доволно кредибилитет за така висока функција, а Рама на Твитер напиша дека неговиот потег е во спортивност со Уставот и дека со тоа ќе се занимава Уставниот суд.

  „До тој ден на таа позиција де јуре, ќе бидам јас, бидејќи немаме време за губење“ нагласи Рама.

  „Балкан инсајт“ оценува дека не е вообичаено премиерот да обавува и министерска функција, но исто така додава и дека пред Илир Мета не бил забележан случај претседател да одбие да именува министер предложен од премиерот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.