6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  ЕВРО2016: Франција и против Албанија до победа во финишот

  Како и во премиерниот меч на шампионатот, домашната селекција на Франција го доби натпреварот против Албанија во второто коло од Групата А со двата гола постигнати во последните минути и практично е првата репрезентација која обезбеди осминафинале.

  francija_gol

  Победата на Французите им ја обезбедија Антоан Гризман во 90 и Дмитри Паје во петтата минута од судиското продолжување.

  Гризман со голот во последната минута ги спаси Французите, исто како што Паје го стори тоа во дуелот со Романија, а вториот во последните секунди само ја потврди победата на Франција.

  Меѓутоа, домаќинот на европскиот шампионат против цврстата и дисциплинирана Албанија, покажа низа недостатоци, кои треба да го загрижат селекторот Дидие Дешам, во соочувањата со посилните и поискусни противници. Албанските фудбалери храбро одиграа, дури и напаѓаа, но трагично го примија првиот гол кој го реши победникот.

  Дешам изненади со тоа што во почетниот состав не ги стави ѕвездите Пол Погба и Антоан Гризман, наместо кои мечот го започнаа Кинглси Коман и Антони Мартиал.

  Француската игра во првото полувреме наликуваше на мачење при што не беше создадена ниедна шанса. Албанците, пак, кои играа цврста одбрана, дури и беа поопасни во нападот. Дешам ја призна грешката и веднаш на полувремето во игра го стави Погба на местото од лошиот Мартиал.

  Но Албанија во 52 минута можеше да ја шокира фаворизираната Франција, кога на уфрлената топка стартуваа Евра и Мемушај, а топката се одби од двајцата и заврши во левата статива на францускиот гол. Во 69 минута, конечно, Французите упатија шут во рамките на голот, а ударот на Жиру со глава заврши во дирекот. Со влегувањето на Гризман францускиот тим доби во агресивноста, но безбројните нафрлувања од крилните позиции пред албанскиот гол, сепак, не дадоа резултат.

  Дири во 90 минута албанската одбрана беше пробиена, кога од десната страна нафрли Рами, а Гризман со глава ја проследи топката во самиот агол од голот на Бериша. Во последната петта минута од судиското продолжување Паје со удар од десетина метри ја потврди тешко остварената победа.

  Претходно во истата група Романија и Швајцарија одиграа 1-1. Во последните коло играат Франција против Швајцарија, и Романија против Албанија.

  Latest Posts

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.