6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ЕВРО2016: Предупредување дека хулигани ќе нападнат судија

  Хрватските хулагани ќе се обидат да го прекинат натпреварот на хрватската национална селекција против Шпанија која ќе се игра во Бордо, предупреди Хрватскиот национален синдикат на полицијата повикувајќи се на свои извори.

  hrvatska_huligani1

  Синдикатот за своите сознанија го известил кабинетите на шефицата на државата и на премиерот. Од полицискиот синдикат за агенцијата Hina потврдиле дека имаат информација дека хулиганите ќе се обидат да го прекинат мечот меѓу Хрватска и Шпанија со напад врз холандскиот судија Бјорн Кујперс.

  Инаку најдобриот холандски фудбалски арбитер го судеше натпреварот меѓу Италија и Хрватска во ноември 2014 година на милански „Сан Сиро“, кој двапати беше прекинуван поради дивеење на хрватски хулигани.

  Мечот заври 1-1, а Кујперс се реши за двата прекина на мечот поради „бакљадата“ на хрватските хулигани, УЕФА пото ја казни хрватската фудбалска асоцијација (HNS) со 80.000 и со затворање на една трибина на стадионот во загрепски Максимир на мечот против Норвешка во 2015 година.

  Хрватските фудбалски хулигани на меѓит Хрватска –Чешка одигран на тековното европско првенство во Сен-Етјен во 85 минута со фрлање факели на теренот предизвикаа прекин на мечот по што дојде до тепачка на трибините. Хрватскиот сојуз за овој инцидент е казнет со 100.000.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.