6 C
Skopje
четврток, октомври 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ДЕТАЛЕН СПИСОК НА ПРОФЕСИИ И ПЛАТИ: Еве колку заработувате во Германија и кои работни места се најбарани

  Германија се смета за една од најсилните европски економии. Платите во оваа земја отсекогаш се сметале за добри, па не е ни чудо што...

  ГОЛТАЈЌИ СОЛЗИ, И РЕКОВ НА СВЕРКА МИ – ТИ НЕ МЕ САКАШ! Нејзиниот одговор ме распарчи

  Проблемите меѓу свекрвата и снаата се стари колку и човештвото. Свекрвите и снаите обично се жалат една за друга кај роднините, а блогерката од...

  Мислеше дека има мозолче, А ОД ЧЕЛО МУ ИЗЛЕЗЕ ОВА: Кога отиде на лекар следеше ШОК (ВИДЕО)

  Точката се претвори во оток, толку голем што го зафркаваа на работа, дека се тепал со Мајк Тајсон. Човек по име Џек Холмс (30) забележал...

  Поучна приказна: Во туѓ дом СЛЕП ВЛЕЗИ, а НЕМ излези!

  Уривањето на домот не доаѓа од далеку. Еден млад човек прашал друг млад човек: “Каде работиш?” Тој му рекол: „Во таква и таква...

  ЕВРО2016: Италија подобра и од Шведска

  Откако во првото коло од европскиот фудбалски шампионат во Франција италијанската селекција ја совлада фаворизираната репрезентација на Белгија, во второто коло од Групата Е „азурите“ во петокот во Тулуз ја совлада и Шведска, а победничкиот гол го постигна Едер во 88 минута.

  italija svedska

  Со оваа победа Италија практично си го осигури пласманот во осминафиналето, додека Шведска за тоа ќе мора да ја совлада Белгија во последното коло од фазата по групи.

  Италија и Шведска го одиграа веројатно најсиромашниот и најздодевен натпревар во досегашниот тек од турнирот. По победата над Белгија, Италијанците во мечот влегоа со јасни намери да останат непоразени, односно дека се задоволни и со бод, имајќи предвид дека во следното коло ги чека дуелот со аутсајдерот Ирска. Но за Шведска, по бледото издание со Ирците и освоениот само, поточно спасениот, еден бод, победата мораше да биде императив. Шведските фудбалери и се однесуваа така, особено во првото полувреме, покажувајќи поголеми амбиции да постигнат гол, но против Италијанците до израз дојде нивната инфериорност во технички и тактички квалитет.

  Колку Шведска беше немоќна, покажува и статистичкиот податок дека во текот на сите 90 минути нејзините фудбалери немаа ниеден удар во противничкиот гол, а само три кои завршија надвор од голот. Италија, пак, дури во финишот од мечот заигра малку поангажирано во нападот, што и ѝ го донесе конечниот триумф.

  Колку овој дуел беше несодржаен покажува и податокот дека првиот удар во рамките на головите, од која и да е страна, беше упатен дури во 64 минута, кога обидот на Кандрева го запре Исаксон. Новата шанса Италија ја имаше во 82 минута, кога Џакерини испрати добар центаршут од левата страна, но Пароло со главата од пет метри ја погоди пречката.

  Италија на крајот дојде до победата во 88 минута, кога Кјелини изведе аут, Заза со глава во фор му ја проследи топката на Едер кој мина низ тројца шведски фудбалери и со низок удар го погоди самиот лев агол.

  Во вториот меч од оваа група, во сабота во 15 часот ќе играат Белгија и Ирска.

  Италија е на врвот од табелата со шест бодови, Ирска и Шведска имаат по еден, а Белгија нема бодови.

  Latest Posts

  ДЕТАЛЕН СПИСОК НА ПРОФЕСИИ И ПЛАТИ: Еве колку заработувате во Германија и кои работни места се најбарани

  Германија се смета за една од најсилните европски економии. Платите во оваа земја отсекогаш се сметале за добри, па не е ни чудо што...

  ГОЛТАЈЌИ СОЛЗИ, И РЕКОВ НА СВЕРКА МИ – ТИ НЕ МЕ САКАШ! Нејзиниот одговор ме распарчи

  Проблемите меѓу свекрвата и снаата се стари колку и човештвото. Свекрвите и снаите обично се жалат една за друга кај роднините, а блогерката од...

  Мислеше дека има мозолче, А ОД ЧЕЛО МУ ИЗЛЕЗЕ ОВА: Кога отиде на лекар следеше ШОК (ВИДЕО)

  Точката се претвори во оток, толку голем што го зафркаваа на работа, дека се тепал со Мајк Тајсон. Човек по име Џек Холмс (30) забележал...

  Поучна приказна: Во туѓ дом СЛЕП ВЛЕЗИ, а НЕМ излези!

  Уривањето на домот не доаѓа од далеку. Еден млад човек прашал друг млад човек: “Каде работиш?” Тој му рекол: „Во таква и таква...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.