6 C
Skopje
четврток, јуни 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ЕВРО 2016: Ибра и Исаксон се збогуваа со Шведска

  Шведска, во средата, со поразот од Белгија го заврши настапот на Европското првенство, а натпреварот беше последен во репрезентативниот дрес за Златан Ибрахимовиќ и за голманот Андреас Исаксон.

  ibrahimovic_svedska

  Двајцата фудбалери најавија дека натпреварите на ЕП ќе им бидат последни во кариерите во националниот тим.

  Интересно, Ибрахимовиќ и Исаксон се родени во ист ден, на 3. октомври 1981 година, а во ист ден на 22. јуни 2016-та ги завршија кариерите.

  „Горд сум на се што имам постигнато. Јас сум само едно мало момче кое доаѓа од еден мал кварт во Малме, а ја добив честа да ја пртеставувам и како капитен да ја предводам својата земја“, рекол Ибрахимовиќ кој е најдобриот стрелец во историјата на Шведска со 62 гола на 115 одиграни натпревари.

  Голманот Исаксон против Белгија го одигра 133-от меч за Шведска.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.