6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Европската комисија ја предупредува и Македонија – ,,златните пасоши и визи” се ризик за ЕУ

  Европската комисија ги предупреди државите членки кои на инвеститорите од трети земји им издаваат ,,златни пасоши и визи”, дека со таквата пракса го зголемуваат безбедносниот ризик на целата Европска Унија. До крајот на 2017 година биле издадени 254 дозволи за привремен престој во замена за инвестиции. На првите пет места на оваа листа на издадени документи се најдоа Србија со 55 дозволи, Босна и Херцеговина со 38, САД со 35, Македонија со 20 издадени документи и Русија со 19.

  Предупредувањето се однесува и на праксата на Малта, Кирап и Бугарија околу давањето државјанства на странците од трети земји за одреден износ, што се смета и за ,,продажба на ЕУ државјанства”, а опасно е во поглед на сигурноста, перењето пари, корупцијата и затајувањето данок.

  Европската комисија смета дека е опасна праксата во 20 земји членки на ЕУ, меѓу кои е и Хрватска, на граѓаните од трети земји да им се издаваат дозволи за престој во замена за инвестиции. Се бара подетално да се проверуваат лицата на кои им се издаваат такво дозволи или ,,златни визи”.

  Европската комисија објави извештај со кој ги повикува членките на Европската Унија да бидат внимателни при давањето ,,златни визи”, што е контроверзна национална политика што им овозможува на богатите инвеститори да добијат право на престој, па дури и европско државјанство. Оваа пракса од која корист имаат пред сè американски, кинески и руски богаташи.Комисијата од членките на ЕУ бара да бидат построги при проверката на кандидати за ,,златна виза” и потранспарентни за начините на кои ја даваат ваквата привилегија.

  Земјите како Малта, Кипар и Бугарија се издвојуваат посебно поради нивниот систем кој овозможува во замена за инвестиции да се добие државјанство, и со самото тоа да се овозможи слободно движење во ЕУ.

  Бугарија оваа пракса ја воведе во 2005 година и бара најмалку милион евра инвестиции. Кипар пак, оваа пракса ја започна во 2007 година и бара два милиони евра, додека на Малта од 2013 година треба да се уплатат 650 илјади евра во националниот инвестициски фонд и да се вложат 150 илјади евра, плус обврска да се купат или изнајмат недвижниви на Малта.

  Гардијан пишува дека членките на ЕУ на тој начин вклупно заработиле околу 25 милијарди евра во последните десет години, а богати поединци на тој начин си обезбедиле слободно движење во Унијата. Дури 20 членки на ЕУ им издаваат на инвеститорите дозволи за престој, а Бугарија, Кипар и Малта продаваат и државјанства.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.