6 C
Skopje
сабота, септември 24, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Кинески професор: 6 начини за лекување на вртоглавица

  Кинескиот професор Ли Гуилин нуди сет од 6 вежби кои помагаат при вртоглавица Без разлика која е причината за вртоглавицата, секој што чувствува вртоглавица може...

  Најсилниот природен лек на светот – рецепт стар со векови за лекување на алергија

  Доколку патите од кивање, солзење на очите, течење од нос, црвенило и отоци на слузокожата, особено пролетно време, веројатно станува збор за симптоми на...

  Лek од Библијата cтap 3000 години кoj гo oбнoвyвa имyнитeтoт и пpoчиcтyвa oд тokcини

  Маслиновиот лист има многу лековити својства. Олеуропеинот е најактивното соединение во лисјата на маслиновото масло кое има докажан терапевтски ефект. Маслиновото дрво се споменува...

  Дали кога ќе станете од спиење на вашата перница е влажна : Причината за тоа ќе ве изненади

  Она што често знае да се случи е после спиење, на перницата да направиме мала „бара“ од плуканка, а на многу луѓе тоа многу...

  Евролига: Драма во Берлин, Фенербахче во финалето

  Кошаркарите на Фенербахче ќе им играат во финалето на завршниот турнир во Евролигата, откако во драматичното полуфинале, по едно продолжение славеа против Лаборал Куча 88:77. Натпреварот во регуларниот дел заврши со резултат 72:72.

  fenerbahce_antic

  Фенербахче го избори првптп финале во клупската историја, а македонскиот интернационалец Перо Антиќ трет пат во кариерата ќе се бори за европската титула. Фенербахче, од загубена позиција, избори продолженија против Лаборал Куча, а потоа и пласман во финалето. Антиќ одигра нешто повеќе од 28 минути и имаше учинок од осум поени (2/2 слободни, 0/3 за два, 2/6 за три), седум скокови, две асистенции и една украдена топка.

  Иако Фенербахче фуриозно го отвори натпреварот и по три минути игра поведе со 13:0, Лаборал со влегувањето на Бурусис ја стабилизира својата игра. Грчкиот центар и Адамс поодија неколку тешки шутеви што резултираше со предност на Лаборал по првиот дел 40:41.

  Борбата на теренот продолжи и во третиот период, но шпанскиот тим имаше контрола врз она што се случуваше на теренот и во последниот период влезе со предност од два поени 57:59.

  Во последната четвртина, Лаборал, стигна до највисоката предност од седум поени (59:66), но не го искористи моментумот и не успеа да се „одлепи“. Весели со шест поени во низа го врати во игра Фенербахче.

  Лаборал Куча во последните 40 секунди влесе со предност од четири поени (67:71), не успеа да реализира напад, а Датоме со тројка го доближи Фенер на поен негатива. Потоа Адамс погоди само едно слободно фрлање, а Слукас на 26 секунди до крајот положи за 72:72.

  Последниот шут во регуларниот дел го зеде Адамс, но неговиот обид за три поени излезе од обрачот.

  Во продолжениетоЛаборал немаше никакви шанси, во дополнителниот период доминираше Богдановиќ кој постигна девет од своите 18 поени.

  Појрај Богдановиќ двоцифрен број на поени кај победникот постигнаа уште четворица играчи: Датоме 15, Јудох и Весели по 14 и Слукас 13.

  Кај Лаборал блескаше Бурусис со 22 поени и 10 скокови, додека Адамс имаше учинок од 19 поени и седум асистенции.

  Финалниот меч во Берлин, во кој Фенербахче ќе игра против ЦСКА ќе се одигра в недела од 20 часот, а три часа претходно Лаборал Куча и Локомотив Кубан ќе се борат за третото место.

  Latest Posts

  Кинески професор: 6 начини за лекување на вртоглавица

  Кинескиот професор Ли Гуилин нуди сет од 6 вежби кои помагаат при вртоглавица Без разлика која е причината за вртоглавицата, секој што чувствува вртоглавица може...

  Најсилниот природен лек на светот – рецепт стар со векови за лекување на алергија

  Доколку патите од кивање, солзење на очите, течење од нос, црвенило и отоци на слузокожата, особено пролетно време, веројатно станува збор за симптоми на...

  Лek од Библијата cтap 3000 години кoj гo oбнoвyвa имyнитeтoт и пpoчиcтyвa oд тokcини

  Маслиновиот лист има многу лековити својства. Олеуропеинот е најактивното соединение во лисјата на маслиновото масло кое има докажан терапевтски ефект. Маслиновото дрво се споменува...

  Дали кога ќе станете од спиење на вашата перница е влажна : Причината за тоа ќе ве изненади

  Она што често знае да се случи е после спиење, на перницата да направиме мала „бара“ од плуканка, а на многу луѓе тоа многу...

  АКТУЕЛНО

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  БАБИЧКА ОД СКОПЈЕ: ЈАС ГИ РОДИВ, ГИ ЧУВАВ, ГИ ШКОЛУВАВ, КОГА ТРЕБАШЕ ТИЕ МЕНЕ ДА МЕ ЧУВААТ МЕ ОСТАВИЈА ВО ДОМ

  Осумдесет годишната Баба Олга од Скопје веќе 5 години живее во Дом за стари лица. Ја раскажува својата приказна како после толку годони се...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.