6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еврокуп: Уникаха избори мајсторка

  Уникаха и Валенсија ќе играат трет натпревар по кој ќе биде освојувачот на Еврокупот за оваа сеозна. Побникот во Еврокупот ќе обезбеди учество во Евролигата.

  Уникаха ја совлада Валенсија 79:71, по поразот од 68:62 во првиот натпревари и избори „мајсотрка“ во финалната серија во Еврокупот.

  Екипата од Малага водеше од почетокот до крајот, на моменти и со 14 поени разлика, а Валенсија иако неколку пати се доближи на три поени негатива, не успеа да направи пресврт.

  Џамар Смит со 20 поени (5 тројки), односно Ален Омиќ со 12 поени и 11 скокови ја предводеа Уникаха, додека кај гостите најпрецисен беше Гиљем Вивес со 14 поени.

  Реашавачкиот натпревар ќе се одигра во Валенсија на 5.април.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.