6 C
Skopje
вторник, јануари 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  Еве што треба да направите за да го запрете цветањето на краевите на косата

  Цветањето на косата не е најдобар пријател на никого! Не само тоа, уште потешко, речиси невозможно е да го решите овој проблем. Избегнувајте користење на загревачки инструменти, хемиски бои и силни шампони.

  Исхрана богата со витамини и хранливи материи е од суштинско значење за да силна и здрава коса.

  Причините и лекувањето на расцветана коса е едноставно! Еве како да се дијагностицираат вашите и да ја нивната спречите појава.

  Различни видови расцветани краеви

  Поделбата на цветањето на краевите e на една од трите категории. Важно е да дознаете на која категорија и припаѓате за да го спречите нивното проширување.

  Единечни цветни влакна

  Тоа се мали јазли на крајот или на одделни насоки од косата. Може да се појават како мали топчиња на краевите на косата. За да се реши овој проблем, обидете се да не ја расчешлувате косата темелно – особено кога е влажна.

  Нецелосни краеви

  Тоа е кога косата се дели на прамени во кои влакното се крши. Тоа се случува поради повеќе причини, вклучувајќи хемиска обработка на косата, прекумерно миење и директна топлина. За решавање на овој проблем обидете се да престанете да ја третирате косата со хемиски препарати и инструменти и колку што е можно повеќе нежно негувајте ја.

  Тројна поделба на влакното

  Тоа се случува кога за расцветните врвови не се применуваат никакви мерки. Кога не се шиша косата редовно, тие продолжуваат да се разделуваат, колку повеќе време поминува! Ова може да е знак дека косата ви е премногу сува. За справување со проблемот, шишајте ја косата често и користете препарати за навлажнување.

  Јадете храна богата со железо, како леќа и сончоглед

  Додадете повеќе грав во вашата исхрана, тој содржи биотин, кој го спречува кршењето на косата. Додадете повеќе витамин А, од моркови или спанаќ, за зголемување на себумот кој е природен балсам за коса. Зголемете го калциумот во храната, од брокула или сусам за потикнување на растот на косата.

  Latest Posts

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.