6 C
Skopje
петок, март 1, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве што треба да направите за да го запрете цветањето на краевите на косата

  Цветањето на косата не е најдобар пријател на никого! Не само тоа, уште потешко, речиси невозможно е да го решите овој проблем. Избегнувајте користење на загревачки инструменти, хемиски бои и силни шампони.

  Исхрана богата со витамини и хранливи материи е од суштинско значење за да силна и здрава коса.

  Причините и лекувањето на расцветана коса е едноставно! Еве како да се дијагностицираат вашите и да ја нивната спречите појава.

  Различни видови расцветани краеви

  Поделбата на цветањето на краевите e на една од трите категории. Важно е да дознаете на која категорија и припаѓате за да го спречите нивното проширување.

  Единечни цветни влакна

  Тоа се мали јазли на крајот или на одделни насоки од косата. Може да се појават како мали топчиња на краевите на косата. За да се реши овој проблем, обидете се да не ја расчешлувате косата темелно – особено кога е влажна.

  Нецелосни краеви

  Тоа е кога косата се дели на прамени во кои влакното се крши. Тоа се случува поради повеќе причини, вклучувајќи хемиска обработка на косата, прекумерно миење и директна топлина. За решавање на овој проблем обидете се да престанете да ја третирате косата со хемиски препарати и инструменти и колку што е можно повеќе нежно негувајте ја.

  Тројна поделба на влакното

  Тоа се случува кога за расцветните врвови не се применуваат никакви мерки. Кога не се шиша косата редовно, тие продолжуваат да се разделуваат, колку повеќе време поминува! Ова може да е знак дека косата ви е премногу сува. За справување со проблемот, шишајте ја косата често и користете препарати за навлажнување.

  Јадете храна богата со железо, како леќа и сончоглед

  Додадете повеќе грав во вашата исхрана, тој содржи биотин, кој го спречува кршењето на косата. Додадете повеќе витамин А, од моркови или спанаќ, за зголемување на себумот кој е природен балсам за коса. Зголемете го калциумот во храната, од брокула или сусам за потикнување на растот на косата.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.